Wystawy

Wystawa „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum”

InfoGdansk
22 lutego, 2023
Zdjęcie: Wystawa czasowa na "Darze Pomorza" w Gdyni.

W tym roku mija 40-lecie muzealnej służby „Daru Pomorza”. O przygotowaniach i muzealnych początkach legendarnej jednostki szkolnej opowiada wystawa czasowa, której eksponaty zobaczyć można wewnątrz zasłużonego żaglowca.

Fregata powstała w niemieckiej stoczni „Blohm und Voss” w Hamburgu w 1909 roku. Początkowo służyła jako jednostka szkolna niemieckiej marynarki handlowej. Po zakończeniu I wojny światowej została przejęta przez stronę francuską, a w 1929 roku kupiona na szkolne potrzeby Polskiej Marynarki Handlowej.

„40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum” – wystawa czasowa na „Darze Pomorza”

„Dar Pomorza” pływał po morzach i oceanach przez pięćdziesiąt lat, w tym czasie jednostka odbyła 102 rejsy szkolne, a na jej pokładzie wyszkolono prawie 14 tysięcy młodych kandydatów do oficerskich stopni.

Do legendy przeszedł rejs „Daru Pomorza” dookoła świata, który odbył się w latach 1934-1935. W 1972 roku fregata w wybitnym stylu zwyciężyła w zawodach Cutty Sark Tall Ships’ Races, na sukces złożyły się znakomita komenda kpt.ż.w. Kazimierza Jurkiewicza, pełna poświęcenia postawa załogi i łut szczęścia, które w takich sytuacjach też bardzo się przydaje.

Zobacz więcej – 50 lat minęło. Zwycięstwo „Daru Pomorza” w regatach Operation Sail’72

W 1982 roku „Dar Pomorza” został wycofany z czynnej służby, wkrótce potem rozpoczęła się adaptacja legendarnego żaglowca do nowej muzealnej roli.

Wystawa czasowa „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum” przypomina więc wydarzenia i osoby, dzięki którym historyczna jednostka zyskała nowe życie. W bieżącym roku, dokładnie 27 maja, minie 40 lat od dnia, w którym „Dar Pomorza” został uroczyście otwarty dla zwiedzających jako statek-muzeum.

Zasłużony żaglowiec rozpoczął wtedy nowy rozdział swojego funkcjonowania, tym razem jako gdyński oddział obecnego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

– Narracja ekspozycji rozpoczyna się od przełomu lat 70. i 80. XX w., kiedy zaczęto rozważać wycofanie „Daru Pomorza” ze szkolnej eksploatacji. W tej części wystawa prezentuje ostatnie lata czynnej służby żaglowca: zwycięstwo w regatach Cutty Sark TallShips’ Races w 1980 r. i ostatni rejs do fińskiego portu Kotka w 1981 r. W tle tych wydarzeń toczyła się historia budowy nowego żaglowca szkolnego: „Daru Młodzieży”, oraz dyskusja o dalszych losach „Daru Pomorza” – mówi Arleta Gałązka, kustoszka statku-muzeum „Dar Pomorza”.

 

Unikatowe eksponaty na muzealnym „Darze Pomorza”

Ekspozycja dokumentuje wielomiesięczny proces przekazywania statku z Wyższej Szkoły Morskiej do ówczesnego Centralnego Muzeum Morskiego, ukazując m.in. przeszkody, na jakie natrafiono w jego trakcie oraz zamysły dotyczące lokalizacji statku-muzeum. To także historia przygotowania „Daru Pomorza” do jego nowej roli: opracowania formuły funkcjonowania żaglowca, a także adaptacji jego przestrzeni bez uszczerbku dla historycznych wnętrz.

– Na wystawie zaprezentowano w formie posterów bogatą kolekcję archiwalnych fotografii, dokumentujących zarówno oficjalne wydarzenia związane z „Darem Pomorza”, jak i ukazujących mało znane kulisy tworzenia statku-muzeum. Towarzyszą im dokumenty z epoki oraz wycinki prasowe oddające klimat tamtych lat – dodaje Arleta Gałązka.

 

Wśród eksponatów znalazły się między innymi prawdziwe unikaty: ręcznie spisany „Akt Przekazania Żaglowego Statku Szkolnego Dar Pomorza”, pokładowy dziennik robót, pamiątkowa zastawa czy też oryginalne tablice zachęcające do wpłacania datków z czasów zbiórki funduszy na budowę „Daru Młodzieży”.

INFORMACJE
„40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum”;
Wystawa czasowa na muzealnym „Darze Pomorza”;
al. Jana Pawła II 1, 81-345 Gdynia;
Wystawa do 31 października 2023 r.
Galeria Wystawa czasowa na "Darze Pomorza" - fotografie