Niedaleko

Jezioro Bieszkowickie

InfoGdansk
13 sierpnia, 2023
Zdjęcie: Jezioro Bieszkowickie

W północnej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znaleźć można sporo urokliwych zakątków, w których można udanie odpocząć i zapomnieć o wpisanym w codzienność pośpiechu.

Takim miejscem jest na przykład Jezioro Bieszkowickie, przy którym chętnie odpoczywają mieszkańcy Wejherowa, Trójmiasta i nawet dalej położonych okolic.

Jezioro Bieszkowickie – często mylone z pobliskim jeziorem Zawiad

Z Wejherowa rzeczywiście nie jest daleko, drogą wojewódzką nr 218 należy jechać ok. 12 kilometrów, po upływie mniej więcej kwadransa dojeżdża się do Bieszkowic. Jezioro Bieszkowickie znajduje się po stronie prawej, nieco dalej położone jest równie chętnie odwiedzane jezioro Zawiad, z racji bliskości nazwy tych dwóch akwenów są ze sobą często mylone.

Powierzchnia Jeziora Bieszkowickiego wynosi 11,3 hektarów, a maksymalna głębokość 7,2 metrów. Kąpielisko znajduje się po stronie północnej. W toni jeziora występują szczupaki, płocie i okonie, jednak wędkarze z tego akwenu korzystają stosunkowo rzadko.

Ciekawe miejsca w pobliżu Jeziora Bieszkowickiego

Takim miejscem jest bez wątpienia kaszubska wieś Bieszkowice, jakby zagubiona w leśnym otoczeniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Podczas nasilonej akcji germanizacyjnej z czasów II wojny światowej nazwę „Bieschkowitz” uznano za niewystarczająco aryjską i wprowadzono określenie „Beschenfeld”.

Na obszarze Bieszkowic znajduje się też jezioro Zawiad, które z racji nieco łatwiejszego dojazdu jest chętniej odwiedzane niż opisywane w tym miejscu Jezioro Bieszkowickie.

Przez Bieszkowice i przy opisywanym jeziorze prowadzi trasa Szlaku Wejherowskiego PTTK, która rozpoczyna się w Sopocie i łączy malownicze zakątki północnej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Zobacz też – 6 pomysłów na prezenty ślubne dla wierzącej pary młodej

Po przejściu (licząc od Jeziora Bieszkowickiego) niespełna 5 kilometrów dojść można do rezerwatu przyrody Pełcznica, na terenie którego znajduje się kilka unikatowych jezior lobeliowych oraz cenne obszary przyrody torfowiskowej.