Po sklejkę chętnie sięgają zarówno profesjonaliści, jak i miłośnicy domowego majsterkowania. Nie bez przyczyny! Jest wygodna w obróbce, estetyczna i łatwo dostępna w wielu sklepach. Co więcej, nie kosztuje zbyt wiele i jest całkowicie naturalna. Domek dla ptaków wykonany z tego materiału jest trwały i bezpieczny. W naszym artykule podpowiemy Ci, jak go zrobić domowym sposobem! Czytaj dalej i stwórz przyjazne środowisko dla swoich skrzydlatych przyjaciół.
Dlaczego warto mieć domek dla ptaków w swoim ogrodzie?
Ptaki są niezwykłymi stworzeniami, które szukają w ogrodach miejsc do wychowywania piskląt. Warto zadbać o to, aby znalazły u Ciebie bezpieczne i wygodne miejsce, w którym się osiedlą na dłużej. Zbuduj własnoręcznie domek, który zapewni im ochronę przed deszczem, wiatrem i drapieżnikami, a odwdzięczą Ci się pięknym śpiewem i pomogą ochronić rośliny ozdobne przed szkodnikami.
Jak zrobić domek dla ptaków?
Przede wszystkim zaopatrz się w niezbędne materiały. Zamów odpowiednią ilość sklejki. W sklepach specjalizujących się w tego typu produktach, takich jak np. https://etra.plus/, znajdziesz ten materiał w różnych wymiarach, więc bez przeszkód dopasujesz deskę do wielkości swojego wyrobu. Ponadto przygotuj gwoździe i młotek oraz piłę ręczną lub wyrzynarkę. Przyda Ci się także karton, ołówek i nożyczki do rozrysowania projektu.
O czym pamiętać, tworząc projekt domku dla ptaków?
Przede wszystkim zadbaj o wygodę i bezpieczeństwo skrzydlatego mieszkańca.
1. Pamiętaj o tym, aby nie sklejać ścianek domku. Znacznie lepszym wyborem będzie zbicie sklejki gwoździami. Dopasuj ich długość do jej szerokości tak, aby nie wystawały poza deskę.
2. Rysując projekt, zadbaj o to, aby daszek był dłuższy niż ścianki. Dzięki temu deszcz nie będzie zacinał do środka.
3. Umieść na projekcie okrągły otwór, przez który skrzydlaty mieszkaniec dostanie się do środka. Zrezygnuj jednak z patyczka przed wejściem — mogłyby skorzystać z niego niebezpieczne dla ptaka drapieżniki.
4. Upewnij się, czy domek ma wymiary odpowiadające wielkości konkretnego gatunku. Pamiętaj, że każdy ptak ma inne wymagania i warto je uwzględnić podczas tworzenia projektu.
Kiedy Twój domek będzie gotowy, powieś go w zacienionym miejscu z dala od domowych drapieżników i czekaj, aż wprowadzą się do niego pierwsi mieszkańcy.