Pomniki

Fontanna Czterech Kwartałów

InfoGdansk
28 lutego, 2017
Zdjęcie: Fontanna Czterech Kwartałów

To jeden z najbardziej efektownych gdańskich pomników, nawiązuje do dawnego podziału Głównego Miasta na tzw. kwartały: Szeroki, Wysoki, Kogi i Rybacki. Fontanna znajduje się u zbiegu ulic Grobla I i św. Ducha, w bliskim sąsiedztwie barokowej Kaplicy Królewskiej. Uruchomiona w 2009 roku z miejsca zyskała uznanie turystów i gdańskich mieszkańców.

Podział Gdańska na cztery kwartały upamiętniała w XVIII wieku skromna fontanna

Według przekazu z kroniki Reinholda Curickego już u schyłku XVII wieku działała fontanna nawiązująca do historycznego podziału. Oczywiście wyglądała zupełnie inaczej, była skromniejsza i mniej efektowna. Aranżację nowego urządzenia zaprojektowały artystki-rzeźbiarki Ewa Koprowska-Szulc i Lucyna Kujawa. Kwadrat został podzielony na cztery części, to oczywiście nawiązanie do wspomnianych kwartałów. Przy narożnikach okazałe lwy, każdy w innej pozie. Te zwierzęta bardzo często pojawiają się w gdańskiej symbolice, przede wszystkim w roli tzw. trzymaczy gdańskiego znaku heraldycznego.

W fontannie znajdują się 24 dysze, z których w malowniczych i efektownych sekwencjach tryska woda. Nad ich pracą czuwa specjalny sterownik, w pamięci tego urządzenia zaprojektowano aż 150 sekwencji wodnych kompozycji. W fontannie widoczne też cztery kolorowe kafle, ich barwy odnoszą się do oznaczeń dawnych kwartałów Głównego Miasta.

Zobacz też – Daj się zauważyć przechodniom – jaką formę reklamy zewnętrznej warto wybrać?

Przy okazji budowy fontanny na nowo zaaranżowano ulicę Grobla I. Dobrym posunięciem było zamknięcie tego krótkiego ciągu dla ruchu samochodowego, pozytywnie też można ocenić wybrukowanie nawierzchni, jednak za dużo tutaj szarości, stanowczo zbyt mało zieleni.

Fontanna Czterech Kwartałów jest wielką atrakcją letniego sezonu – w czasie upałów jest oblegana przez uszczęśliwioną dzieciarnię.