Rozmaitości

Dofinansowanie na zatrudnienie obcokrajowca – ile można zyskać?

InfoGdansk
25 maja, 2022

W związku z wojną, która jest prowadzona w Ukrainie, rząd wprowadził procedury, które znacznie ułatwiają zatrudnienie Ukraińców. Warto wiedzieć, jakie ułatwienia zostały wprowadzone oraz na jakich zasadach można zatrudniać pracowników zza naszej wschodniej granicy.

Kto może legalnie pracować w Polsce? Jakie warunki należy spełniać? 

W Polsce zatrudnienie może znaleźć Ukrainiec, który przebywa legalnie w naszym kraju, ma ważny tytuł pobytowy bądź też przybył z Ukrainy legalnie w okresie od 24 lutego 2022 r. oraz deklaruje zamiar pobytu stałego. Pracowników z Ukrainy, zatrudniać można na zasadach umowy- zlecenie oraz umowy o pracę. Bardzo istotna jest Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa. Co ważne, w świetle niniejszej ustawy, obywatelem Ukrainy jest także małżonek obywatela Ukrainy, który nie ma obywatelstwa ukraińskiego, o ile przybył na terytorium Polski z powodu wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą.

Tak więc pracodawca może w pełni legalnie, zatrudniać małżonka obywatela Ukrainy, o tyle ten przybył do Polski z powodu wojny. Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., objęci zostali ochroną czasową, ich pobyt jest, legalny na terenie naszego kraju przez 18 miesięcy licząc od tej daty, tak więc do 23 sierpnia 2023 r. Jeśli jesteś obywatelem Ukrainy, zaś Twój przyjazd nie został zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej, masz 90 dni na to, by złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL. 

O czym powinien wiedzieć pracodawca? 

Pracodawca musi wiedzieć, że może zatrudnić pracownika z Ukrainy pod warunkiem, że ten przebywa na obszarze Polski w pełni legalnie. Pracownik z Ukrainy, który znajdzie zatrudnienie w Polsce, musi być zgłoszony do powiatowego urzędu pracy, Zgłoszenie należy zgłosić poprzez portal praca.gov.pl, w trakcie 14 dni od daty podjęcia pracy. Pracownik z Ukrainy ma możliwość swobodnej zmiany pracodawcy, na podstawie wpisu do powiatowego urzędu pracy. 

Jednym ze sposobów na znalezienie pracowników zza naszej wschodniej granicy jest leasing pracowników z UkrainyW ten właśnie sposób, można znaleźć pracowników, którzy najbardziej pasują danemu pracodawcy, fachową kadrę, która pomoże usprawnić działanie przedsiębiorstwa. Właśnie, najlepszą metodą, która pozwoli, odnaleźć tego najlepszego pracownika jest metoda polegająca na tym, by wyoutsourcować rekrutację poza firmę, zlecając ją doświadczonej, cieszącej się renomą, agencji zatrudnienia. Działające na polskim rynku, czołowe agencje zatrudnienia najlepiej wiedzą, jak pozyskiwać pracowników z Ukrainy, dopełnić wszystkich niezbędnych procedur z tym procesem związanych. 

Jedno jest pewne, pracowników z Ukrainy opłaca się zatrudniać, gdyż sporządzone zostały dla nich uproszczone reguły zatrudnienia, są bliscy kulturowo i językowo, bardzo zmotywowani do podjęcia zatrudnienia, pracodawca może zaproponować kadrze pracowniczej zza wschodniej granicy, korzystniejsze dla siebie warunki zatrudnienia, Ukraińcy są też bardziej chętni, by przyjąć bardziej elastyczne formy zatrudnienia. Widać wyraźnie, że jest to układ oparty na zasadzie win-win, gdzie dwie strony, pracodawca i pracownik, są zadowolone. Właśnie, leasing pracowników z Ukrainy, upraszcza ten proces. 

Komentarze
  • KOMENTARZ. Natomiast polskiego pracownika krzywdzi się na każdym kroku podwyżki zarobków ,socjal .Polak jest przedmiotem ,a nie podmiotem w pracy .Totalny brak szacunku do Polaków
    6 stycznia, 2023