Miejsca

Kozacza Góra

InfoGdansk
25 maja, 2021
Zdjęcie: Na szczycie wieży widokowej na Kozaczej Górze.

Nieformalna nazwa „Kozacza Góra” dotyczy wzniesienia morenowego (75,4 n.p.m.) na terenie gdańskiego Ujeściska.

Na przedwojennych mapach wzniesienie było oznaczane jako „Kosaken Berg”, nazwa nawiązywała do rosyjskiej lekkiej jazdy uczestniczącej w 1813 roku w oblężeniu miasta Gdańska. Kozaccy jeźdźcy z dzikim i odbiegającym od wojskowych standardów wyglądem rzeczywiście byli wielce charakterystyczni i łatwi do zapamiętania.

Park leśny przy Kozaczej Górze

Ze względu na dawne niemieckie nazewnictwo w językowym obiegu funkcjonują też inne określenia tego ciekawego miejsca – „Kozacka Góra”, ewentualnie „Góra Kozaków”. Decyzją gdańskich radnych pobliska ulica otrzymała nazwę „Kozacza Góra” i pewnie to określenie najbardziej utrwali się w nazewniczym obiegu.

Przez wiele powojennych dziesięcioleci okolica nie zmieniała swego wiejskiego charakteru, potem nabrała znaczenia w związku z osiedlową i bardzo dynamiczną rozbudową tej części Gdańska. Ciągi blokowej zabudowy pochłaniały kolejne rozległe przestrzenie i jak zazwyczaj w takich sytuacjach bywa – temat organizacji wspólnej przestrzeni rekreacyjnej wylądował w dolnej części listy inwestycyjnych priorytetów.

Ostatecznie po długich negocjacjach z firmą budowlaną MTM udało się pozyskać 12 hektarów terenu z przeznaczeniem na organizację obszarów zielonych.

W otoczeniu Kozaczej Góry od 2012 roku prowadzono prace przy aranżacji parku leśnego ze ścieżkami spacerowymi, placem zabaw dla dzieci, ogrodzonym wybiegiem dla psów oraz ciekawą wieżą widokową, z której objąć można rozległą przestrzeń zachodnich obszarów Gdańska.

Widoki z Kozaczej Góry

Do wspomnianej wieży można na przykład dojść ścieżkami spacerowymi od strony ulic Ciechanowskiej lub Drużyn Strzeleckich. Ażurowa konstrukcja nasuwa pewne skojarzenia z punktem widokowym z Góry Donas, mimo że jest znacznie znacznie niżej – od nadmiaru otwartej przestrzeni również tutaj może nieźle zakręcić się w głowie.

Wysokość wieży wynosi 17 metrów, obiekt wystaje ponad korony pobliskich drzew, zatem bez przeszkód obserwować można urbanistyczną specyfikę tej części miasta.

W oddali w kierunku północno-wschodnim wyraźnie widać smukłą konstrukcję Mostu im. Jana Pawła II, za tym obiektem na prawo instalacje rafineryjne firmy LOTOS i w tle wąski pasek Zatoki Gdańskiej.

Bliżej wieży rozsiadła się się osiedlowa zabudowa – przyzwoite gabarytowo bloki przetykają ciągi niższych domków szeregowych.

Na północy widać wielkie bloki Suchanina, na lewo od nich nowoczesne punktowce z Moreny, a raczej z Piecków-Migowa, jednak mało kto tej oficjalnej nazwy używa. Znacznie bliżej po tej stronie znajduje się nowoczesna bryła kościoła pod wezwaniem św. Ojca Pio.

Od strony południowej sporo łostowickiej zieleni i niezagospodarowanych jeszcze terenów, co się zapewne zmieni, bo budowalnych żurawi też widać całkiem sporo.

I ciekawa wizualnie kompozycja – z jednej strony pofałdowane moreny polodowcowe, z drugiej płaskie tereny Żuław Wiślanych.

W pobliżu wieży znajduje się wspomniany plac zabaw dla dzieci, którego leśne otoczenie chroni przed nadmiarem temperatury nawet podczas upalnej pogody. Ciekawą atrakcją jest Dirt Park, czyli tor jazdy terenowej dla rowerzystów.

Z tak urządzonej przestrzeni Kozaczej Góry chętnie korzystają mieszkańcy Ujeściska, co potwierdza znaczenie niekomercyjnych stref wspólnych w prawidłowym funkcjonowaniu miejskich dzielnic.

Galeria Kozacza Góra w Ujeścisku - fotografie