Informacje

Jak wybrać dobrego radcę prawnego w Gdańsku?

InfoGdansk
27 października, 2020
Zdjęcie: Jak wybrać dobrego radcę prawnego w Gdańsku?

Wydaje się, że w dobie internetu wybór prawnika jest prosty. Możemy zapoznać się z ofertą dowolnej kancelarii w całej Polsce i skontaktować się z nią, o ile tylko radca prawny posiada stronę internetową.

Wszystko zaczyna się komplikować, gdy chcemy uzyskać porady od osoby z doświadczeniem oraz takiej, której możemy zaufać, ponieważ często powierzamy jej osobiste sprawy.

Radca prawny a adwokat

Zarówno radca prawny, jak i adwokat pomogą Ci przygotować pismo procesowe lub uzyskać poradę prawną, ponieważ zakres ich usług jest niemal jednakowy. Jeśli interesuje Cię uzyskanie pomocy, radca prawny Gdańsk oraz specjaliści w innych miastach oferują konsultacje z obszaru różnych dziedzin prawa. Ponadto, radca prawny może także występować przed sądem jako pełnomocnik klienta oraz reprezentować go przed urzędami.

Tytuł radcy prawnego przysługuje osobie, która uzyskała dyplom 5-letnich studiów prawniczych, a później odbyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. W przeszłości zawody adwokata i radcy znacząco się różniły, obecnie zakres obu specjalizacji jest podobny.

Czym zajmuje się radca prawny?

Główną różnicą między radcą prawnym a adwokatem jest możliwość świadczenia pomocy prawnej klientom, z którymi radca prawny pozostaje w stosunku pracy. Należy jednak pamiętać, że taka osoba nie może reprezentować klienta jako obrońca w procesach karnych i karnoskarbowych. Podstawowe usługi świadczone przez radcę prawnego to:

– poradnictwo prawne – radca może udzielać porad obejmujących różne gałęzie prawa,
– sporządzanie opinii prawnych dla osób prywatnych oraz firm i przedsiębiorców,
– opracowywanie aktów prawnych,
– występowanie w charakterze obrońcy lub pełnomocnika przed sądami i urzędami,
– kompleksowa obsługa prawna firm.

Radca prawny może być też zatrudniony w firmie albo prowadzić własną działalność i świadczyć usługi w prywatnej kancelarii.

Wybór radcy prawnego

Przed skorzystaniem z usług radcy prawnego, warto upewnić się, że jest on wpisany na listę radców prawnych przez okręgową izbę radców prawnych. Tylko taka osoba ma prawo wykonywania zawodu. Oprócz tego radcowie muszą przynależeć do samorządu zawodowego. Wybierając specjalistę, pamiętaj, by zapoznać się z ofertą usług, która najczęściej jest umieszczana na stronach internetowych prawników. Wybierz radcę prawnego, który zajmuje się dziedziną prawa dotyczącą Twojego problemu.

Jeśli potrzebujesz pomocy z obszaru prawa handlowego, rodzinnego, czy prawa pracy – sprawdź wcześniej, czy wybrany prawnik posiada doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. Internet jest dobrym miejscem do szukania opinii i referencji. Są dostępne dla każdego i można je zweryfikować, kontaktując się z autorem. Szczególnie jeśli podejrzewasz, że prowadzenie Twojej sprawy będzie wiązało się z dużymi kosztami, upewnij się, że powierzasz ją w dobre ręce. Na stronach internetowych prawnicy zamieszczają ogólne cenniki, a w czasie rozmowy telefonicznej lub spotkania na żywo, koszty powinny zostać sprecyzowane.

Współpraca z prawnikiem powinna być ustalona warunkami umowy oraz oparta na zaufaniu. Znalezienie odpowiedniego radcy prawnego mogą ułatwić usługi prawne świadczone na odległość. Skorzystaj z możliwości, jakie daje sieć i wybierz najlepszego specjalistę.