Rozmaitości

Co to jest restrukturyzacja firmy?

InfoGdansk
28 lipca, 2022

Od pewnego czasu kondycja finansowa Twojej firmy stale się pogarsza i nic nie wskazuje na to, że sytuacja miałaby się poprawić? Właśnie z tego powodu rozważasz ogłoszenie upadłości? Koniecznie dowiedz się, czym jest restrukturyzacja firmy – być może rozwiązanie to ocali Twoje przedsiębiorstwo przed bankructwem.

Czym jest restrukturyzacja firmy?

 

Restrukturyzacja to specjalny rodzaj postępowania sądowego, stworzony z myślą o przedsiębiorcach. Mowa tu o osobach fizycznych, spółkach prawa handlowego oraz rolnikach. Podstawowym celem restrukturyzacji jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstwa – w szczególności wtedy, gdy suma zobowiązań finansowych jest na tyle wysoka, że ich spłacanie staje się problematyczne.

 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, restrukturyzacja przedsiębiorstwa pozwala na wprowadzenie wielu rozwiązań, które realizowane są zarówno z poszanowaniem oczekiwań wierzycieli, jak i z uwzględnieniem optymalnego interesu firmy.

 

Rozwiązanie to pozwala przede wszystkim na zmniejszenie sumy zobowiązań, a także na stworzenie dogodnego planu spłat, który pozwoli przedsiębiorcy na poprawienie kondycji finansowej firmy oraz na spłatę wszystkich zgromadzonych zobowiązań.

Co sprawia, że restrukturyzacja jest dobrą alternatywą dla ogłoszenia upadłości?

 

Obecnie restrukturyzacja jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego – sytuacja gospodarcza jest na tyle trudna, że prowadzenie firmy staje się coraz bardziej skomplikowane. W wielu przypadkach ogłoszenie bankructwa wydaje się jedynym rozwiązaniem – szczególnie gdy zobowiązania finansowe zaczynają się namnażać, a w firmowej kasie zaczyna brakować środków na spłatę zobowiązań.

 

Przed podjęciem decyzji o ogłoszeniu upadłości, warto rozważyć restrukturyzację. Rozwiązanie to bowiem może okazać się strzałem w dziesiątkę. Stwarza ono szereg możliwości – przede wszystkim powstaje dogodny plan spłaty zobowiązań, który odciąża firmowy budżet i umożliwia dalsze funkcjonowanie firmy. Czasem to wystarczy, aby przedsiębiorstwo mogło dalej prosperować i rozwijać się – to z kolei pozwala na zwiększenie dochodów i na spłatę ciążących na firmie zobowiązań finansowych. Bardzo istotną zaletą postępowania restrukturyzacyjnego jest również ochrona przed egzekucją komorniczą i wspomniana wcześniej możliwość zmniejszenia kwoty zobowiązań. Wszystko to ma na celu odzyskanie płynności finansowej przez dłużnika. Z drugiej strony wierzyciele mogą uzyskać wyższy stopień zaspokojenia niż w upadłości. Jest to zatem rozwiązaniem korzystne dla wszystkich.

Restrukturyzacja firmy Gdańsk – postaw na profesjonalne wsparcie

 

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad restrukturyzacją firmy w Gdańsku (https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-gdansk-gdynia/), jednak nie do końca wiesz, od czego zacząć? Istotne jest przede wszystkim to, aby zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnego wsparcia. Dogłębna analiza sytuacji firmy, określenie głównych celów restrukturyzacji firmy w Gdańsku https://lipinskikancelaria.pl/, a także przeprowadzenie firmy przez cały proces – wszystko to będzie o wiele łatwiejsze dzięki pomocy doświadczonego w zakresie restrukturyzacji licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego. No i najważniejsze – decydując się na takie wsparcie, zwiększasz szanse na sukces i na uratowanie swojego przedsiębiorstwa!