Rozmaitości

Ciekawostki burgerach – czy znasz je wszystkie?

InfoGdansk
16 sierpnia, 2023

Burgery – chyba nie ma osoby, która choć raz nie spróbowałaby bułki przekładanej wołowiną lub innym mięsem i świeżymi warzywami oraz autorskimi sosami. Niegdyś nie były one tak popularne i raczej określano je mianem przekąsek dla uboższego społeczeństwa, ale wraz z biegiem lat stały się one prawdziwym hitem kuchni amerykańskiej. Dzisiaj burgery to nie tylko kanapki w popularnych sieciówkach, czy też serwowane na dworcach PKP dla podróżnych szybkie dania. Można je znaleźć także w menu ekskluzywnych restauracji. Ciekawostek na temat burgerów jest cała masa, ale my wybraliśmy najciekawsze. Czy znasz je wszystkie?

XIX wiek i początek burgerów

Pierwsze wzmianki na temat burgerów pochodzą najprawdopodobniej z XX wieku. Z kolei inne źródła podają, że kanapki przekładane mięsem pojawiły się już w 1895 roku za sprawą Charlie Nagreena, który sprzedawał je w wieku 15 lat na ulicach Seymoor. Do końca jednak nie można stwierdzić, czy była to prawda, czy tylko legenda, którą hucznie rozgłaszano. Inna teoria mówi, że burgery dotarły do Ameryki Północnej za sprawą podróżników z Hamburga. 

Burger i hamburger – różnice

Burgera od hamburgera łączą w sumie dwie rzeczy. Pierwsza z nich to nazwa, a druga interpretacja. Tak naprawdę nazw tych używa się na zmianę, a skrócenie wynika głównie z wygody. Pierwsze hamburgery w swoim składzie miały mięso i bułkę. Obecnie jednak są to wysokie burgery z wołowiną lub innym mięsem, z dodatkiem świeżych warzyw oraz autorskich sosów. Takie burgery można znaleźć między innymi w PasiBusie, który co kwartał serwuje nowe oferty swoim klientom. Znaleźć w nich można nietuzinkowe połączenia, które sprawiają, że kubki smakowe wręcz szaleją. Przykład można znaleźć na https://pasibus.pl/pl/aktualnosci/buffalo-chicken.

Czy wiesz, że jest święto burgera?

Na 28 maja przypada Światowy Dzień Burgera. Z tej okazji w wielu burgerowniach na całym świece można otrzymać nawet gratis swojego ulubionego burgera albo zniżkę na kolejnego. 

Kto częściej zamawia burgery? Kobiety, czy mężczyźni?

Okazuje się, że to mężczyźni w szczególności upodobali sobie burgery. Jedzą je trzy razy częściej niż kobiety, a w naszym kraju najwięcej fanów tego dania mieszka w Zachodniopomorskiem. Najbardziej lubiana jest wersja klasyczna burgera, a także z kurczakiem, czy wersje wegetariańskie. 

Burgery nie są już tylko daniem typu fast food

Czasy, w których przygotowanie dodatków i złożenie identycznej kanapki z kotletem wołowym miało trwać maksymalnie kilka minut, już dawno minęły. Obecnie są to dania z kuchni slow food. Kucharze pieczołowicie przygotowują każdą kanapkę, aby spełnić oczekiwania wymagających klientów. Od nich zależy stopień wysmażenia mięsa oraz wybór dodatków.