Niedaleko

Zatoka Pucka

InfoGdansk
10 listopada, 2017
Cypel Helski otoczony wodami Zatoki Gdańskiej i Puckiej
Zdjęcie: Cypel Helski otoczony wodami Zatoki Gdańskiej i Puckiej

W akwenie Zatoki Puckiej w niezwykły sposób krzyżują się walory przyrodnicze i rekreacyjne, niemałym więc wyzwaniem jest utrzymanie równowagi między sprzecznymi nieraz oczekiwaniami i dążeniami.

Zatoka Pucka (powierzchnia 364 km²) jest zachodnią częścią Zatoki Gdańskiej i uchodzi za najbardziej zróżnicowany obszar polskiego wybrzeża. Przez jej środek biegnie Rybitwia Mielizna, ta naturalna bariera chroni część wewnętrzną przed nadmiernym falowaniem. Umowna granica oddzielająca Zatokę Pucką od Gdańskiej to linia wyznaczona przez miejscowości Hel i Gdynia.

Zatoka Pucka jest żartobliwie nazywana „Pucyfikiem”

Akwen zwany też „Pucyfikiem” jest wyjątkowo płytki, z dwiema lokalnymi głębiami: Chałupską i Kuźnicką Jamą. W jego wodach sporo inspiracji dla miłośników wędkarstwa, z zatokowej toni wyłowić można łososie, okonie, szczupaki, węgorze, flądry czy śledzie. Oczywiście należy się na tym znać i posiadać stosowne zezwolenia. Lokalnym unikatem jest pojawiająca się belona – ryba o zielonej kolorystyce ości.

Cały obszar części wewnętrznej znajduje się w granicach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, zatem przyrodnicze walory objęte są prawną ochroną. W tej części doskonałe warunki do wszelkich form wodnej rekreacji – przyczyną korzystne wiatry, niewielkie zafalowania i wyjątkowo wysokie temperatury wody, oscylujące niekiedy w granicach 25° C! Warunki do uprawiania wind i kitesurfingu rzeczywiście wymarzone, a w każdej nadzatokowej miejscowości działają szkoły i wypożyczalnie niezbędnego sprzętu.

Ten rekreacyjno-sportowy potencjał mógł być bezpowrotnie zniszczony, pod dnem wewnętrznej części zatoki znajdują się bogate złoża soli potasowo-magnezowej i swego czasu rozważano temat budowy wielkiej kopalni odkrywkowej. Planów na szczęście nie zrealizowano, byłaby to katastrofa dla lokalnej przyrody i turystycznego znaczenia całego regionu.

Przyrodniczym unikatem jest wspomniana Rybitwia Mielizna (według innej nazwy: Mewia Rewa), która jako pas płycizn rozciąga się między Rewą i Kuźnicą i dzieli zatokę na dwie części. Prowadzą przez nią tylko dwa żeglowne przesmyki, to Przejście Kuźnickie i Głębinka. Każdego roku przez Rybitwią Mieliznę w trakcie tzw. Marszu Śledzia brnie grupa odważnych śmiałków, impreza przyciąga zainteresowanie mediów, ale i martwi osoby szczerze zaangażowane w ochronę unikatowych walorów przyrody.

Zobacz też – Czym charakteryzuje się profesjonalne biuro inżyniersko-projektowe?

W akwenie Zatoki Puckiej krzyżują się też ciekawe wątki historyczne. W Pucku już w przedpiastowskich czasach działał świetnie rozwinięty ośrodek portowy. Tutaj też polscy królowie próbowali stworzyć zalążki zawodowej floty wojennej. Symbolicznym i późniejszym o kilka wieków nawiązaniem do tych dążeń była ceremonia zaślubin Polski z morzem, która odbyła się w Pucku w dniu 10 lutego 1920 roku. W okresie międzywojennym nad zatoką latały wodnosamoloty z biało-czerwoną szachownicą – maszyny polskiego Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Podczas II wojny światowej na wodach tego akwenu funkcjonował niemiecki poligon doświadczalny, w którym testowano zaawansowane technologicznie torpedy i okręty podwodne z rewolucyjną turbiną Waltera.

Ciekawe miejsca nad Zatoką Pucką

Gdynia
Miasto z morza i marzeń. W trakcie dwóch międzywojennych dziesięcioleci nieduża wioska rybacka urosła do rozmiarów wielkiego miasta i stała się najnowocześniejszym ośrodkiem portowym w basenie Morza Bałtyckiego.

Rewa
W ciągu ostatnich kilkunastu lat miejscowość stała się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w regionie. Przyrodniczym ewenementem jest Cypel Rewski– piaszczysty wał wrzynający się w głąb Zatoki Puckiej, którego przedłużeniem jest Rybitwia Mielizna.

Rzucewo
W XVII wieku dobra rzucewskie należały do rodu Sobieskich, w tej niewielkiej miejscowości bywał więc polski monarcha i jeden z najważniejszych autorów tzw. odsieczy wiedeńskiej. W Rzucewie zabytkowy pałac z parkiem oraz rekonstrukcja neolitycznej osady łowców fok.

Swarzewo
Jedna z najciekawszych miejscowości całego polskiego wybrzeża. W Swarzewie Sanktuarium Maryjne Królowej Polskiego Morza – świątynia o wielkim znaczeniu w dziejach kaszubskiej części Pomorza Gdańskiego. Archeologiczną ciekawostką są stanowiska z warstwami osadniczymi sprzed ponad dwóch i pół tysiąca lat oraz pozostałości lasu zatopionego w wodach Zatoki Puckiej.

Puck
Jedna z najważniejszych i najciekawszych miejscowości regionu, od której też wywodzi się nazwa opisywanej zatoki. W Pucku gotycka fara pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła, ciekawie zabudowany rynek i wiele historycznych nawiązań do dziejów I i II Rzeczypospolitej.

Władysławowo
Przez wiele stuleci osada funkcjonowała pod nazwą Wielka Wieś, określenie Władysławowo zostało wprowadzone dopiero w 1952 roku. Symbolem miasta stał się monumentalny Dom Rybaka zbudowany w latach 50-tych ubiegłego stulecia. W miejscowości sporo innych ważnych miejsc i zabytków: największy polski port rybacki, dom gen. Hallera, aleja Gwiazd Sportu i aż pięć morskich kąpielisk.

Chałupy
W tej niewielkiej miejscowości niespełna 400 stałych mieszkańców, letnie kąpielisko i dwie przystanie rybackie. Miejsce zostało rozsławione utworem „Chałupy welcome to” w wykonaniu niezapomnianego Zbigniewa Wodeckiego.

Jastarnia
Nadmorski kurort z pięcioma letnimi kąpieliskami, portem i trzema przystaniami. W pobliżu Ośrodek Oporu Jastarnia – zespół polskich bunkrów z okresu międzywojennego. W przedłużeniu ulicy Stelmaszczyka molo wcinające się w wody Zatoki Puckiej.

Kuźnica
Według kaszubsko-niemieckiej nazwy Kusfeld w tym miejscu morze symbolicznie „całuje się” z wodami zatoki. W Kuźnicy szerokość półwyspu wynosi zaledwie 200 m, z tej przyczyny tory kolejowe ułożone są zaledwie 28 metrów od morskiego brzegu – najbliżej na całym polskim wybrzeżu.

Jurata
Kurortowa miejscowość wyrosła wśród morskich wydm w ciągu kilku lat międzywojennego dwudziestolecia. Chętnie odwiedzana przez letników i elity II Rzeczypospolitej stała się polską odpowiedzią na funkcjonowanie Bad Zoppot.

Hel
Miejscowość rozłożona u brzegów Zatok Puckiej i Gdańskiej z wyjątkowym nagromadzeniem walorów przyrodniczych i ciekawych wątków historii. Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego to placówka o wielkich zasługach w działaniach na rzecz ratowania bałtyckich fok. Muzeum Obrony Wybrzeża działa w obiektach dawnej niemieckiej baterii artyleryjskiej „Schleswig-Holstein” – wówczas największej takiej na świecie! Helskich miejsc o wielkim znaczeniu przyrodniczym i historycznym znacznie więcej…

Galeria Zatoka Pucka w obiektywie