Imprezy

67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

InfoGdansk
19 lipca, 2024

Od końca czerwca trwa kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie.

Muzyczna impreza odbywa się wiekowej Katedrze Oliwskiej i jest jednym z najstarszych festiwali organowych w Europie. Każdego roku bierze w niej udział wielu wirtuozów tego nurtu muzycznej sztuki.

67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Prestiżowy festiwal organizowany jest przez Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” prowadzone przez prof. Romana Peruckiego – cenionego na całymi świecie mistrza gry organowej. Wspomniany artysta wystąpił niedawno w koncercie inaugurującym Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku – kolejnej muzycznej imprezie wartej uwagi i udziału.

Stowarzyszenie „Musica Sacra” współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, placówka wspiera koncert inauguracyjny występem orkiestry symfonicznej.

Koncerty festiwalu organowego odbywają się w Katedrze Oliwskiej, dla komfortu i wygody słuchaczy instalowany jest wielki ekran multimedialny, na którym doskonale widać grających na instrumencie artystów. Każdy koncert jest prowadzony przez konferansjera.

Poniżej program 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie:

W koncercie 23 lipca wystąpi mistrz Ugo Spanu, który odegra między innymi kompozycje Antonio Vivaldiego, Maxa Regera i Marcel Dupré.

Organy Oliwskie – niezwykły zabytek cysterskiej historii

Udział w opisywanym festiwalu zapewnia niezwykłe przeżycia estetycznej i artystycznej natury. Decydują o tym wirtuozerskie wykonanie koncertowych utworów oraz oliwski instrument organowy z bogatą historią i szeroką skalą muzycznych możliwości.

Instrument powstał z inicjatywy cysterskiego opata Jacka Rybińskiego, który przez kilkadziesiąt lat kierował oliwskim opactwem i doprowadził klasztor do rozkwitu gospodarczo-kulturalnego. Z jego polecenia brat Michał Wulff rozpoczął prace (1763 r.) nad budową instrumentu, po 25 latach kontynuację prawie ukończonego dzieła podjęli kolejni znawcy organowej tematyki.

Prace przy budowie organów oliwskich ostatecznie dobiegły końca na początku XIX wieku. Powstał instrument złożony (po późniejszych modernizacjach) z 113 rejestrów i 7876 piszczałek. Z wykorzystaniem organów oliwskich można imitować odgłosy burzy, szumu strumyka, śpiewu ptaków czy nawet pomrukiwania niedźwiedzia. Uwagę słuchaczy przyciąga też wspaniała oprawa wizualna z ruchomymi słońcami, gwiazdami i anielskimi figurami.

Zobacz więcej – Organy Oliwskie

Codzienne prezentacje możliwości tego instrumentu cieszą się wielkim zainteresowaniem gdańszczan i odwiedzających miasto turystów.

Skarby Katedry Oliwskiej

Udział w festiwalowym koncercie warto połączyć ze zwiedzaniem wiekowej katedry, która jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Wnętrze i historia świątyni bez wątpienia podnoszą rangę oliwskiego festiwalu organowego.

Historia kościoła sięga przełomu XII i XIII wieku, niewiele wcześniej w okolicy pojawili się cystersi sprowadzeni z Kołbacza na Pomorzu Zachodnim. Dzięki ich wytrwałości i pracowitości Oliwa stała się ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. Pomimo powtarzających się ataków i grabieży ze strony wrogich wojsk( pruskich, krzyżackich, polsko-husyckich, gdańskich i szwedzkich) cystersi nie ustawali w trudzie i fundowali nowe i bez wyjątku wybitne dzieła sakralnej sztuki.

Zobacz też – Wojciech Jaworski i jego trójmiejska wizja

Z najciekawszych obiektów można wymienić: barokowy ołtarz główny z końca XVII wieku, kilkadziesiąt lat starszy późnorenesansowy ołtarz Trójcy Świętej, rokokową ambonę dedykowaną postaci św. Bernard z Clairvaux oraz portrety darczyńców i fundatorów – malarskie dzieło Hermana Hana z początku XVII stulecia.

I oczywiście wielokrotnie już wspomniane organy, bez których nie byłoby tego ważnego festiwalu.

INFORMACJE
67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie;
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5, 80-300 Gdańsk;
Koncerty festiwalowe w każdy wtorek i piątek do 27 sierpnia 2024 r.