Niedaleko

Skansen Marynarki Wojennej w Gdyni

InfoGdansk
12 lutego, 2018
Kuter Batory to jedyna zachowana jednostka z czasów obrony polskiego Wybrzeża
Zdjęcie: Kuter Batory to jedyna zachowana jednostka z czasów obrony polskiego Wybrzeża

W tej placówce muzealnej ciekawa prezentacja morskiego uzbrojenia, większość eksponatów odnosi się do dziejów Polskiej Marynarki Wojennej, ale są też nawiązania do uzbrojenia niemieckiej Kriegsmarine.

Ekspozycja obejmuje szeroko zarysowany zakres czasowy – od XVII stulecia do okresu po II wojnie światowej. Armaty z czasów wojen polsko-szwedzkich nawiązują m.in. do rozegranej niedaleko bitwy pod Oliwą, w której młoda flota Rzeczypospolitej pokonała doświadczonych marynarzy szwedzkich. Polskimi okrętami dowodził wtedy admirał Arend Dickmann, który poległ pod koniec tego zaciekłego starcia.

Lekcja historii w Skansenie Marynarki Wojennej w Gdyni

Jednym z najważniejszych eksponatów jest działo 152,4 mm z 31 Baterii im. H. Laskowskiego. Armaty doskonale spisały się podczas morskiej obrony polskiego Wybrzeża, a w dniu 27 września 1939 zmusiły do odwrotu dwa niemieckie pancerniki! Podwójnie sprzężone działa 120 mm Bofors to pamiątka po ORP „Gryf”, który jako największy okręt Polskiej Marynarki Wojennej nie został wykorzystany zgodnie z planem i przeznaczeniem, okręt już trzeciego dnia wojny zniszczyły niemieckie bombowce.

Na wystawie sporo innego sprzętu i uzbrojenia: torpedy z końca XIX wieku, torpedy lotnicze z czasów II wojny światowej, czy też kolekcja min wykorzystywanych przez okręty Polskiej Marynarki Wojennej. Poczwórnie sprzężone działko przeciwlotnicze pochodzi z trałowca ORP „Czajka”, który po kapitulacji Helu został włączony w skład niemieckiej Kriegsmarine. Natomiast armatka 37 mm została zdjęta z wraku niemieckiego U-Boota.

Artyleria w gdyńskim skansenie.

Artyleria w gdyńskim skansenie.

Z obszaru skansenu warto też przejść w wydzieloną część z kutrem „Batory”, który w 1932 roku powstał w stoczni rzecznej Państwowych Zakładów Inżynierii w Modlinie i w okresie przedwojennym skutecznie służył w polskiej Straży Granicznej. W nocy z 1 na 2 października 1939 na pokładzie tej niewielkiej jednostki grupa śmiałków przełamała niemiecką blokadę i po pełnych napięcia kilkunastu godzinach kuter zacumował w szwedzkim porcie Klintehamn na Gotlandii. To jedyna zachowana polska jednostka z kampanii wrześniowej, zatem eksponat o wielkiej wartości historycznej.

Sporą część skansenu wypełnia sprzęt z okresu powojennego, gdy Polska Marynarka Wojenna korzystała z dorobku radzieckiej myśli technicznej. Efektownie prezentuje się wyrzutnia rakiet klasy Sopka, natomiast eksperymentalny pojazd podwodny „Błotniak” to ciekawy zabytek rodzimej myśli technicznej.

Kilka ważnych eksponatów oddano do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, we fragmentach przewieziono tam śmigłowiec Mi-4ME, myśliwiec MiG-21bis czy też bombowiec Ił-28. Po niezbędnej konserwacji eksponaty poszerzyły dęblińską ekspozycję.

Trasa zwiedzania wyjątkowo ciekawa, przy niektórych armatach można nawet zasiąść na artyleryjskich siedziskach. Zwiedzanie placówki warto połączyć z wizytą na pokładzie ORP „Błyskawica” – legendarnego polskiego niszczyciela m.in. z czasów II wojny światowej.

INFORMACJE
Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Zawiszy Czarnego 1B, 81-374 Gdynia
www.muzeummw.pl/