Imprezy

Twierdza Wisłoujście – już wkrótce otwarcie

InfoGdansk
20 kwietnia, 2024
Zdjęcie: Twierdza Wisłoujście - otwarcie po kilkuletnim remoncie już 27 kwietnia. Fot. Muzeum Gdańska.

Turyści korzystający z oferty rejsów turystycznych na trasie Gdańsk-Westerplatte często pytają o doskonale widoczną Twierdzę Wisłoujście.

Forteca stanowi jeden z najciekawszych zabytków gdańskich, jednak ze względu na szeroko zakrojone prace remontowe zwiedzanie jej wnętrz od dłuższego czasu nie było możliwe.

Majówka w Twierdzy Wisłoujście

Już wkrótce Twierdza Wisłoujście zostanie ponownie otwarta dla mieszkańców i turystów. W dniu 27 kwietnia o godz. 12.00 pierwsi zwiedzający zobaczą zrewaloryzowane zabytkowe Koszary Napoleońskie wraz z nową wystawą czasową. Przez całą majówkę, do 5 maja, na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje, w tym pokazy rekonstruktorów oraz stanowiska edukacyjne i ognisko.

W dniu otwarcia wstęp jest wolny.

-Zapraszamy do zrewaloryzowanych Koszar Napoleońskich na wystawę „Od Batorego do Gromu: Jak tworzymy kolekcję Twierdzy Wisłoujście”. W pomieszczeniach budynku będą również dostępne stanowiska z wirtualną rzeczywistością. Trójwymiarowe modele Twierdzy z okresu XVII, XIX, XX i XXI wieku przygotowaliśmy dla miłośników gdańskich fortyfikacji w ramach projektu Archaeobalt, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

W sobotę na pierwszych zwiedzających Koszary Napoleońskie czeka „archeologiczna” niespodzianka, a na wszystkich wewnątrz Twierdzy Wisłoujście – pokazy rekonstruktorów oraz strefa relaksu z ogniskiem, na którym będzie można przypiec własny prowiant.

Podczas majówki i po jej zakończeniu zwiedzający będą mogli także zapoznać się z postępami prac wewnątrz fortyfikacji, które miały miejsce w ostatnich trzech latach. Na pierwszych turystów czekają: odnowiona wieża, wieniec, pomieszczenia kamieniczek oficerskich oraz plenerowa ścieżka zwiedzania. To dobra okazja, by zobaczyć, co się zmieniło i wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Twierdza Wisłoujście - znakomita przestrzeń rekonstrukcji historycznych. Fot. Muzeum Gdańska.

Twierdza Wisłoujście – znakomita przestrzeń rekonstrukcji historycznych. Fot. Muzeum Gdańska.

Nie wszystkie części zabytkowej fortyfikacji będą udostępniane zwiedzającym. W tym roku wejście będzie możliwe jedynie do wybranych pomieszczeń, np. kazamaty czterech bastionów. Jedna z nich zostanie udostępniona dopiero po zakończeniu okresu ochronnego hibernacji nietoperzy, czyli 1 maja. Ograniczenia to skutek wciąż prowadzonych prac, a z drugiej modyfikacji miejscowego planu ochrony nietoperzy. Zgodnie z wytycznymi dla zabytku niektóre pomieszczenia będą mogły być czynne do końca września. Tak też będzie funkcjonować obiekt w nadchodzących latach, ale zmiany w planie umożliwiają Muzeum Gdańska całoroczne otwarcie obiektu dla ruchu turystycznego. Mimo ograniczeń na zwiedzających czeka mnóstwo innych atrakcji!

Podróż w czasie w Twierdzy Wisłoujście. Edukacja i zabawa

W dniach 27-28 kwietnia oraz 1-5 maja na zwiedzających będą czekać rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk, Kompanii Kaperskiej, Załogi Twierdzy Wisłoujście oraz Gdańskiej Roty Mieszczańskiej. Ciekawość zaś zaspokoją eksperci, którzy przybliżą tajniki dawnej gdańskiej kuchni, obróbki bursztynu, tradycyjnego stolarstwa i ciesielstwa oraz maszyna powroźnicza.

W wybrane dni spotkamy także alchemika (3-5 maja), bartnika (1-2 maja) oraz piekarzy (1-2 maja). W programie również rycerski wu-ef w wykonaniu „Wynajmij Rycerza” (1-3 maja) oraz prezentacja dawnych gier planszowych (27-28 kwietnia oraz 4-5 maja). Czas zwiedzania umili także… Błazen Jajosz, który 1 i 2 maja, przeniesie słuchaczy w świat średniowiecznych i nowożytnych „sucharów”, które bawiły arystokrację, rycerstwo i zwykłych ludzi.

Koszary Napoleońskie w Twierdzy Wisłoujście. Fot. Muzeum Gdańska.

W dzień otwarcia, tj. 27 kwietnia, oddział Muzeum Gdańska będzie można zwiedzić nieodpłatnie, w godz. 10.00-18.00. Otwarcie Koszar Napoleońskich wraz z wystawą czasową oraz rozszerzoną rzeczywistością, odbędzie się godz. 12.00. W czasie długiego weekendu majowego Twierdza Wisłoujście będzie czynna w godz. 10.00-18.00. Po zakończeniu majówki, do 30 czerwca, kompleks fortyfikacyjny będzie można zwiedzić w godz. 10.00-16.00.

Twierdza Wisłoujście broniła dostępu do portowo-handlowego Gdańska

Potężna forteca zadziwia rozmachem i przemyślnością obronnej struktury, jednak początki tego fortyfikacyjnego założenia były dość skromne. Pod koniec XV wieku powstała wysoka wieża obronna, która pełniła jednocześnie funkcje latarni morskiej.

Niespełna sto lat później powstał charakterystycznie okrągły Wieniec z licznymi stanowiskami artyleryjskimi. Tak rozbudowane umocnienia odegrały ważną rolę podczas wojny zbuntowanego Gdańska z potężną Rzeczpospolitą. Pomimo zaciekłych ataków obrońcy Twierdzy Wisłoujście odparli wszystkie szturmy wojsk królewskich i miasto pozostało niezdobyte.

Zobacz też – Gdańsk – znajdź idealne miejsce na Twoją konferencję!

Po dalszej rozbudowie i wybudowaniu Szańca Zachodniego na przeciwległym brzegu wiślanym – forteca stała się warowną bramą prowadzącą do bogactw portowo-handlowego Gdańska.

Przez pewien czas w pobliżu fortecy stacjonowały okręty polskiej floty wojennej, które z tego właśnie miejsca rankiem 28 listopada 1627 roku ruszyły do walki z flotą szwedzką.

Zobacz więcej – Bitwa pod Oliwą. Zmarnowane zwycięstwo

Twierdza Wisłoujście przez kilkaset lat pozostała niezdobyta, ostatecznie uległa cierpliwym siłom przyrody. Naturalne przesunięcie ujścia Wisły pozbawiło twierdzę walorów nawigacyjnych i następnie obronnych. Nowa latarnia morska powstała w Nowym Porcie, a funkcje obronne przejęły fortyfikacje Mewiego Szańca.

W kolejnych latach opisywana twierdza pełniła funkcje koszarowe, więzienne i magazynowe.

Zobacz też – Niemiecki U-Boot na terenie Twierdzy Wisłoujście

W okresie powojennym ze względu na uciążliwe sąsiedztwo wielkich zakładów przemysłowych jej stan pogarszał się w zatrważającym tempie i dosłownie w ostatniej chwili rozpoczęto działania zabezpieczające i ratunkowe.

Obiekt od wielu lat działa w strukturach Muzeum Gdańska. Z nowymi wystawami i ciekawie poprowadzoną ścieżką zwiedzania będzie jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie miasta.

INFORMACJE
Otwarcie Twierdzy Wisłoujście;
ul. Stara Twierdza 1, 80-551 Gdańsk;
27 kwietnia o godz. 12.00;
Wstęp wolny.