Imprezy

Festiwal Hevelka 2024

InfoGdansk
26 lutego, 2024

Tegoroczna edycja Festiwalu Hevelka odbędzie się w dniach 10-11 maja i z pewnością przyciągnie wielu miłośników złocistego i aromatycznego trunku.

Organizowany od kilku lat festiwal jest jedną z największych i najciekawszych imprez browarniczych w północnej Polsce, a swoją nazwą świetnie przypomina o piwnych tradycjach nadmotławskiego miasta.

Festiwal Hevelka na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk

W przestrzeni stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk odbędzie się prezentacja najlepszych piw rzemieślniczych z wielkich browarów i mniejszych zakładów. Na piwoszy czekają premiery oraz piwa limitowane, zatem trudno dostępne w codziennej ofercie rynkowej.

Do tego szeroki wybór trunków o niepiwnym charakterze: miodów, cydrów i destylatów.

Jak doskonale wiadomo picie piwa znacząco wzmaga apetyt, dlatego na zwiedzających czekać będą foodtrucki z szeroką ofertą gastronomiczną.

Warzyć czy ważyć? Oto jej pytanie! Piwnych zagadek i ciekawostek jest oczywiście znacznie więcej. Opisywana Hevelka będzie więc fascynującą wyprawą w bogactwo takich tematów i aromatów.

Wejście na imprezę biletowane, dokładny program Festiwalu Hevelka 2024 zamieścimy niebawem. Więcej informacji na stronie organizatora – http://hevelka.pl/

Piwo Jana Heweliusza

Nazwa imprezy nieprzypadkowo nawiązuje do postaci Jana Heweliusza, który przeszedł do historii jako wybitny astronom i uczony. Astronomiczne badania i obserwacje wymagały niemałych nakładów, środki na naukową działalność ambitny gdańszczanin pozyskiwał dzięki produkcji znakomitego piwa. Zatem złocisty trunek stał się prawdziwą drogą do gwiazd…

Browar Jana Heweliusza działał przy ulicy Korzennej, a warzone w nim piwo leżakowało w piwnicach pobliskiego Ratusza Staromiejskiego.

Za najlepszy piwny trunek w gdańskiej historii uznawano piwo jopejskie, do produkcji którego zużywano wielkie ilości słodu, a czas jego dojrzewania był wyjątkowo długi.

Wspomniane jopenbier przypominało konsystencją syrop i działało napotnie. Być może kojarzyło się z podobnym działaniem ciasnych kaftanów „jope” i stąd tajemniczo brzmiąca nazwa tego gatunku piwa. Całkowitej pewności jednak nie ma.

Zobacz też – Wypożyczalnia samochodów Gdańsk – dlaczego warto zdecydować się na wynajem długoterminowy?

W browarze Jana Heweliusza warzenie piwa jopejskiego odgrywało ważną rolę, trunek cieszył się wielkim uznaniem gdańszczan i odbiorców zagranicznych.

Gdański uczony był patronem wielkiego browaru działającego we Wrzeszczu, do jego postaci nawiązywało też produkowane w nim piwo 'Hevelius” komplementowane przez znawców z całego kraju.

Festiwal Hevelka po raz kolejny przypomni o zasługach i znaczeniu tej nietuzinkowej postaci.

INFORMACJE
Festiwal Alkoholi Hevelka 2024;
Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk;
ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, 80-560 Gdańsk;
10-11 maja 2024 r.