Rozmaitości

Nowoczesność czy klasyka? Jak wybrać idealne drzwi do każdego pomieszczenia?

InfoGdansk
31 stycznia, 2024

Wybór odpowiednich drzwi to jeden z najważniejszych elementów aranżacji wnętrza, który wpływa nie tylko na estetykę, ale także funkcjonalność przestrzeni. Jeżeli wahasz się pomiędzy nowoczesnością a stylem klasycznym, to zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Postaramy się wskazać, jak dokonać właściwego wyboru drzwi, uwzględniając indywidualne preferencje oraz charakter każdego pomieszczenia. Skupimy się na drzwiach wewnętrznych, które możesz znaleźć w ofercie sklepów takich jak na przykład DDD Dobre Dla Domu.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? 

Współczesny rynek dostarcza nam wiele możliwości wyboru, także, jeżeli mówimy o drzwiach wewnętrznych. Przed zakupem warto przyjrzeć się asortymentowi, jaki można znaleźć w sklepach, biorąc pod uwagę na przykład w sposób otwierania – jest to szczególnie ważne w małych mieszkaniach: 

  • klasyczne modele rozwierane: drzwi przylgowe oraz drzwi bezprzylgowe,
  • drzwi harmonijkowe,
  • drzwi przesuwne.

 Ponadto drzwi wewnętrzne mogą różnić się między sobą kierunkiem otwierania skrzydła:

  • drzwi lewe,
  • drzwi prawe,

Na uwagę zasługuje także oczywiście kwestia estetyczna, drzwi powinny pasować do pozostałych elementów aranżacji pomieszczenia – w zależności od potrzeb możesz zdecydować się na nowoczesne drzwi wewnętrzne lub też na skrzydło drzwiowe w bardziej klasycznym stylu.

Modne drzwi wewnętrzne 

Drzwi wewnętrzne o charakterze nowoczesnym cechują się zwykle prostą formą oraz minimalistycznym designem. Wyróżniają je gładkie powierzchnie, przeszklenia oraz zdobienia w postaci na przykład aluminiowych wstawek. W tej kategorii często można znaleźć skrzydła drzwiowe w oryginalnej kolorystyce, która świetnie sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu. 

Nowoczesne drzwi często są wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak na przykład cichy domyk, a ich gładką powierzchnię łatwo utrzymać idealnej czystości. W modernistycznym wnętrzu eleganckie drzwi w nietypowym kolorze to ważny element wyposażenia, stanowiący o charakterze pomieszczenia.

Klasyczne drzwi wewnętrzne

Jeżeli zastanawiasz się jakie drzwi zamontować w swoim domu, to zwróć uwagę także na klasykę. Tradycyjne drzwi charakteryzują się często bardziej ozdobnym wyglądem, mogą posiadać zdobienia w postaci frezowania lub oryginalne przeszklenia. Do ich wykonania często wykorzystywane są materiały i elementy takie jak lite drewno czy mosiężne klamki. 

Niewątpliwą zaletą drzwi wewnętrznych w stylu klasycznym jest ich elegancja i uniwersalność. Będą pasowały doskonale zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz, nadając im elegancki charakter. Solidne drzwi wykonane z materiałów w wysokiej jakości gwarantują nie tylko styl, ale także trwałość.

Jak wybrać idealne drzwi do każdego z pomieszczeń? 

Podczas wyboru drzwi wewnętrznych, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, dzięki którym uda się znaleźć model dopasowany perfekcyjnie do aranżacji oraz funkcji danego pomieszczenia. Wśród najważniejszych cech, o których nie można zapomnieć, znajdują się: 

  • styl wnętrza,
  • funkcjonalność,
  • materiały, z jakich zostały wykonane drzwi,
  • wielkość drzwi,
  • sposób montażu skrzydła drzwiowego.

Poza tym niezwykle istotnym czynnikiem jest kwestia tego, do jakiego pomieszczenia drzwi prowadzą. Na przykład drzwi do łazienki powinny być odporne na działanie wilgoci i zmieniającej się często temperatury. Z kolei drzwi do sypialni muszą zapewnić optymalny poziom ciszy wewnątrz, co pozwoli na spokojny wypoczynek. 

Wybierając drzwi do poszczególnych pomieszczeń swojego mieszkania, należy wziąć pod uwagę także preferencje użytkowników danego wnętrza. Kolor drzwi do pokoju dziecka może być bardziej oryginalny, zwłaszcza po wewnętrznej stronie pokoju. Natomiast drzwi oddzielające salon od przedpokoju mogą być wyposażone w przeszklenia, dzięki którym w przedpokoju pojawi się więcej naturalnego światła.

Jeśli nadal zastanawiasz się jak dobrać drzwi wewnętrzne, zapoznaj się z ofertą DDD Dobre Dla Domu. Znajdziesz tam duży wybór drzwi wewnętrznych sygnowanych znanymi markami, a jeżeli zechcesz kupić drzwi w Gdańsku, to możesz to zrobić w jednym ze sklepów partnerskich sieci.