Imprezy

Historia kołem się toczy – festyn z okazji otwarcia Żurawia

InfoGdansk
19 kwietnia, 2024
Zdjęcie: Żuraw w Gdańsku. Źródło: Narodowe Muzeum Morskie.

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na festyn historyczny, który będzie ciekawą oprawą zakończenia remontu jednego z najciekawszych zabytków gdańskich.

Impreza odbędzie się 30 kwietnia 2024 roku w przestrzeni ulicy Szerokiej przylegającej do Żurawia od zachodniej (miejskiej) strony. Na odwiedzających czekać będzie wiele przyciągających uwagę atrakcji.

Historia kołem się toczy – impreza historyczna przy gdańskim Żurawiu

Już na wstępie intryguje świetnie dobrany tytuł tej historycznej imprezy. O znaczeniu i funkcjonowaniu Żurawia decydowały przecież koła, z użyciem których odbywały się załadunki i rozładunki zacumowanych pod dźwigiem statków. Dostojny Żuraw służył w roli portowego dźwigu ponad 400 lat, zatem rzeczywiście w rytm żurawiowych kół toczyły się kolejne rozdziały gdańskiej historii…

Gdański Żuraw był świadkiem wielu ważnych dla miasta procesów i wydarzeń. Kilkanaście lat po jego wybudowaniu z nadmotławskiego miasta wypędzono Krzyżaków, co w połączeniu z królewskimi przywilejami otworzyło epokę niebywałego rozwoju portu gdańskiego. Z użyciem tego dźwigu wyposażano wielką karawelę ’Piotr z Gdańska”, której akcja poprowadzona brawurowo na wodach Morza Północnego przyniosła miastu wspaniały obraz „Sąd Ostateczny”.

Przy Żurawiu przeprowadzono też jeńców szwedzkich pojmanych w zwycięskiej bitwie pod Oliwą, wreszcie Żuraw był świadkiem zagłady miasta pod koniec II wojny światowej i następnie jego spektakularnej odbudowy.

Festyn historyczny 'Historia kołem się toczy” ciekawie zaakcentuje zakończenie przeszło trzyletnich prac remontowych, które objęły również przygotowanie nowej wystawy stałej.

Tego dnia na zwiedzających czekać będzie wiele ciekawych atrakcji:

-pokazy grupy rekonstrukcyjnej;
-prezentacja uzbrojenia i umundurowania XVII-wiecznych żołnierzy;
-stragany z rzemieślniczym rękodziełem;
-warsztat mincerski z możliwością wybicia monety z przedstawieniem Żurawia.

 

I atrakcja najważniejsza – po kilkuletnim remoncie tego dnia odbędzie się premierowe zwiedzanie nowej wystawy stałej .

Nowa wystawa w gdańskim Żurawiu

Będzie co zwiedzać, w sześciu salach na trzech piętrach zostanie przedstawiona tematyka portowa z nieodzownymi odniesieniami do gdańskiej historii i przestrzeni.

Ekspozycja wprowadzi w tajniki nawigacji na akwenie portowym, przedstawi specyfikę gdańskiego handlu morskiego czy też XVII-wieczne techniki budowy statków. Nie zabraknie tematów rozrywkowych, trasa zwiedzania poprowadzi bowiem przez wnętrze tawerny portowej. Zwiedzającym towarzyszyć będzie Hans Kross – wirtualny przewodnik po XVII-wiecznym porcie gdańskim.

Zobacz też – Gdańsk – znajdź idealne miejsce na Twoją konferencję!

Na wystawie pojawią się też inne postacie. Niejaki pan palowy przypomni o znaczeniu opłat i podatków w funkcjonowaniu portu gdańskiego, a karczmarz będzie pilnować tawerny wypełnionej nie zawsze grzeczną klientelą.

Wystawa zapowiada się bardzo ciekawie i z pewnością zainteresuje mieszkańców Gdańska i odwiedzających miasto turystów.

INFORMACJE
Historia kołem się toczy – festyn z okazji otwarcia Żurawia;
Żuraw – oddział Narodowego Muzeum Morskiego;
ul. Szeroka 67/68 80-835 Gdańsk;
30 kwietnia 2024 r., godz. 14.00-20.00.