Impreza już się odbyła

Informacje

Gdańskie przedproża w fotografiach Witolda Biangi

InfoGdansk
15 lutego, 2018

Przez długie stulecia kamienne przedproża decydowały o unikatowości ulic nadmotławskiego miasta. Tarasy pełniły funkcje użytkowe i reprezentacyjne, nieodłącznie towarzyszyły im fantazyjnie stylizowane rzygacze, pracowicie odprowadzające wodę deszczową.

Pod koniec XIX wieku rozebrano większość gdańskich przedproży

Pod koniec XIX wieku przedproża coraz bardziej ograniczały komunikacyjną przepustowość gdańskich ulic i z polecenia władz pruskich były systematycznie rozbierane. Kilkadziesiąt tarasów dotrwało do czasów obecnych i są nawiązaniem do mieszczańskiej świetności Gdańska.

Z inicjatywy Muzeum Gdańska oraz Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego zobaczyć można wystawę „Gdańskie przedproża w fotografiach Witolda Biangi”, która artystycznie odwołuje się do zarysowanego powyżej fenomenu architektonicznego.

Fotografie przedproży powstały w technice gumy dwuchromianowej, dzięki której uzyskuje się zdjęcia delikatne i lekko rozmyte, z pewnością dalekie od cyfrowej sterylności, ale piękne w swojej niepowtarzalności.

Na wystawie trzydzieści fotografii z najlepiej zachowanymi przedprożami, w zdjęciach spory ładunek sentymentu, tęsknoty i emocjonalnej relacji do nadmotławskiego miasta.

Fotografie wykonał Witold Bianga, który jako ceniony fotograf gdański jest laureatem wielu ważnych nagród i wyróżnień.

INFORMACJE
Gdańskie przedproża w fotografiach Witolda Biangi
Wystawa w Domu Uphagena
Czas trwania: 1 luty 2018 – 8 kwiecień 2018