Niedaleko

Wydma Orzechowska

InfoGdansk
5 maja, 2024
Wydma Orzechowska w pobliżu Ustki.
Zdjęcie: Wydma Orzechowska w pobliżu Ustki.

Wydma Orzechowska znajduje się w odległości ok. 6 km na wschód od Ustki i stanowi jeden z najbardziej malowniczych fragmentów bałtyckiego wybrzeża.

W okolice opisywanej wydmy można dotrzeć na wiele sposobów, wędrówka przez urokliwe plenery może stać się ciekawą odmianą po wypełnionych gwarem atrakcjach Ustki czy też nieco dalej położonych Rowów.

Wydma Orzechowska w pobliżu Ustki

Maksymalna wysokość Wydmy Orzechowskiej wynosi 23 metry, wydaje się niewiele, jednak z 2-kilometrową rozpiętością piaszczystych ramion wydma zadziwia swoją wielkością i rozległością.

Przez opisywany obszar prowadzi ścieżka edukacyjna „Wydma Orzechowska”, której stanowiska ciekawie pisują specyfikę lokalnej fauny i flory oraz przyrodnicze walory nadmorskich terenów.
Długość edukacyjnej trasy wynosi 3 kilometry, najbardziej malowniczy odcinek prowadzi drewnianymi pomostami nad częściowo utrwaloną wydmą o parabolicznym kształcie.

W trakcie przejścia zobaczyć też można niewielką rzeczkę Orzechówkę, która cierpliwe rzeźbi piaszczyste otoczenie i ostatecznie uchodzi do Bałtyku.

Wydma Orzechowska - malowniczy fragment bałtyckiego wybrzeża.

Wydma Orzechowska – malowniczy fragment bałtyckiego wybrzeża.

Warto też zwrócić uwagę na tak zwany Rycerski Przekop, który powstał w XVI wieku z inicjatywy rycerzy von Ramel. Wcześniejszy wyrąb lasu na nowo poruszył piaszczyste wydmy, w rezultacie odpływ Orzechówki został zablokowany i tutejsze majątki były regularnie zalewane. Stąd budowa Rycerskiego Przekopu, który powstał dzięki pracy tutejszej ludności i był niemałym osiągnięciem budowlanej sztuki.

Zobacz też – Domowy hotel dla psów i kotów w Gdańsku: osobista opieka jako czynnik wyróżniający jakość usług

Uwagę turystów przyciąga również wysoka wieża obserwacji przeciwpożarowej, na szczyt której prowadzi ponad 200 schodów. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, ale możliwy tylko sezonowo, zatem od początku maja do połowy września.

Jak dotrzeć do Wydmy Orzechowskiej?

Możliwości nie brakuje, miłośnicy pieszych wędrówek mogą skorzystać z trasy czerwonego szlaku prowadzącego od strony Ustki. Przejście plażą też jest możliwe, wtedy podziwiać można stromo zarysowany Klif Orzechowski, stale przez Bałtyk podmywany i cofający się przed cierpliwym morskim żywiołem. Po sztormowej pogodzie plaża może być znacząco węższa, co również należy wziąć pod uwagę.

Na ścieżkę dydaktyczną można wejść z dwóch lokalizacji – z miejscowości Zapadłe oraz z Orzechowa. W tej ostatniej miejscowości można zaparkować samochód, aczkolwiek w letnim sezonie dostępność miejsca wcale nie musi być łatwa i oczywista.

Klif Orzechowski.

Klif Orzechowski.

Problemów z parkowaniem nie miał niemiecki kanclerz Otto von Bismarck, który konno zapuszczał się w okolice Wydmy Orzechowskiej. Ten złowrogo w polskiej historii zapisany polityk kilkukrotnie odpoczywał w w pobliskiej Ustce.

Wydmy słowińskiego wybrzeża

Wydmowych i przyciągających uwagę wypiętrzeń wydmowych wzdłuż Wybrzeża Słowińskiego nie brakuje. Najbardziej znaną i dosłownie obleganą taką atrakcją przyrodniczą jest Wydma Łącka – wysokie na ok. 40 metrów piaszczyste wzniesienie z obszaru Słowińskiego Parku Narodowego.

Na terenie wspomnianego parku znajduje się również Wydma Czołpińska – zdecydowanie mniej uczęszczana, ale chyba jeszcze bardziej urokliwa. I na koniec Wydma Lubiatowska, do której dostać się można na przykład z popularnej turystycznie Białogóry. To zdecydowanie najmniej znana wydma tej części bałtyckiego wybrzeża, ale dzięki bliskości rezerwatów przyrody („Białogóra” oraz „Babnica”) – szczególnie cenna i ciekawa.

Zatem bałtyckie wybrzeże to nie tylko wypoczynkowe miejscowości, w których ze względu na hałas i tłok nie zawsze łatwo o sensowny odpoczynek. Warto też szukać walorów przyrodniczych i pozbawionego pospiechu kontaktu z naturą.