Kultura

Towarzystwo „Dom Uphagena”

InfoGdansk
2 lutego, 2018
Salon w Domu Uphagena
Zdjęcie: Salon w Domu Uphagena

Nazwa tego stowarzyszenia nawiązuje do wybitnego zabytku patrycjuszowskiej przeszłości Gdańska, w którym w 1998 roku wznowiono działalność Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Uphagenowie jako zamożni kupcy, kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki odegrali znaczącą rolę w XVIII-wiecznej historii miasta, do tego rodu nawiązuje też kilka zachowanych gdańskich pałacyków.

Jan Uphagen – patron stowarzyszenia

Najwybitniejszym przedstawicielem tej zacnej familii był Jan Uphagen, który w 1776 roku nabył wielką kamienicę przy ul. Długiej 12 i następnie sfinansował jej gruntowną przebudowę. Powstały pięknie wyposażone wnętrza, w których każdy detal wystroju subtelnie nawiązywał do zamożności i nietuzinkowego poziomu właściciela. Zgodnie z testamentowym zapisem wnętrze kamienicy przez cały XIX wiek nie było zmieniane, a na początku kolejnego stulecia (1911 r.) w budynku otwarto placówkę muzealną.

Obiekt przepadł pod koniec II wojny światowej, gdy miasto Gdańsk stało się areną zmagań dwóch zbrodniczych totalitaryzmów….

Zobacz też – Kulinarne oblicze Trójmiasta: Smakuj każdy moment

Towarzystwo „Dom Uphagena” powstało w 1990 roku jako jedno z pierwszych lokalnych stowarzyszeń założonych po ustrojowej przemianie. Początkowo jego działacze aktywnie zabiegali o rozpoczęcie prac przy adaptacji i rewaloryzacji historycznej uphagenowskiej siedziby i już wtedy w surowych wnętrzach z inicjatywy towarzystwa odbywały się koncerty i wieczory literackie! Staraniem stowarzyszenia kupowano też pamiątki i dokumenty związane z rodem Uphagenów i sporo przedmiotów do starannie odtwarzanych wnętrz.

Kultura danego Gdańska w Domu Uphagena

Po otwarciu muzealnej placówki formuła działania towarzystwa znacząco się zmieniła, bo coraz więcej uwagi poświęcano popularyzacji wiedzy o gdańskiej historii i kulturze.

Zobacz też – Planujesz zakup samochodu elektrycznego? Zwróć uwagę na te 3 kwestie!

W 2005 roku zainaugurowano cykl wykładów „Kultura dawnego Gdańska”, który niezmiennie cieszy się wysoką frekwencją i szczerym zainteresowaniem słuchaczy. Towarzystwo „Dom Uphagena” współorganizuje też sesje naukowe i koncerty muzyki dawnej.

INFORMACJE
Towarzystwo Dom Uphagena
ul. Długa 12, 80-958 Gdańsk
www.domuphagena.pl