Międzynarodowy Dzień Muzeów jest corocznie obchodzony w dniu 18 maja, ciekawe święto zostało ustanowione w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. W bieżącym roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku uczci ten dzień w wyjątkowy sposób – poprzez uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.
Nowa placówka Narodowego Muzeum Morskiego
Dziesiąty oddział wspomnianej instytucji muzealnej będzie obiektem unikatowym w skali kraju, odgrywającym kluczową rolę w zachowaniu morskiego dziedzictwa kulturowego Polski.
Głównym założeniem planowanej ekspozycji muzealnej będzie chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych na przestrzeni lat przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Narracja wystawy poprowadzi zwiedzających przez pięć stuleci historii bałtyckiej żeglugi – od X do XV wieku. Pozostałe przestrzenie, uzupełnione o nowoczesne stanowiska multimedialne, poświęcone będą rybołówstwu bałtyckiemu oraz morskiej energetyce wiatrowej.
Architektura siedziby Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie będzie czytelnym nawiązaniem do morskiej tematyki i harmonijnie wtopi się w krajobraz tego turystyczno-rybackiego miasteczka. Projekt zakłada też zastosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu, które pozwolą na maksymalne ograniczenie zapotrzebowania obiektu na tradycyjną energię.
Prace budowlane rozpoczęły się w październiku 2020 roku i przebiegają zgodnie z harmonogramem. Widoczne są już nie tylko zarysy, ale większość pomieszczeń nowego oddziału. Wyrosły ściany części wystawienniczej, biurowej i magazynowej, położono strop nad parterem przyszłej restauracji oraz wykonano płytę fundamentową pod zabytkowy kuter rybacki, będący częścią przyszłej ekspozycji.
Narodowe Muzeum Morskie zdecydowało się na wmurowanie kamienia węgielnego na tak zaawansowanym etapie budowy ze względu na wcześniejsze obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią SARS-CoV-2, które uniemożliwiały w należyte uświetnienie tego wydarzenia.
Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na połowę 2021 roku. Całkowity przewidywany koszt wynosi w przybliżeniu 40 milionów złotych i finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dofinansowania w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
W uroczystości udział wezmą: Prezes Rady Ministrów RP Mateusz Morawiecki, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński, burmistrz miasta Łeby Andrzej Strzechmiński, kierownictwo Narodowego Muzeum Morskiego, przedstawiciele wykonawcy i wielu innych gości.
Atrakcje turystyczne w nadmorskiej Łebie
Zatem nadbałtycka Łeba zyska kolejną wysokiej rangi atrakcję turystyczną. Miasteczko jest powszechnie kojarzone z unikatowym przyrodniczo obszarem Słowińskiego Parku Narodowego, w którym najpopularniejszą atrakcję stanowi Łącka Góra – największa ruchoma wydma w Europie!
Innych walorów przyrodniczych też nie brakuje, za takie z pewnością można uznać przybrzeżne jeziora z największym Łebskiem i malowniczymi akwenami Dołgie Małe oraz Dołgie Wielkie. Nieco dalej znajdują się Kluki z ciekawym skansenowym Muzeum Wsi Słowińskiej, upamiętniającym dawnych mieszkańców tych okolic.
Narodowe Muzeum Morskie nie zwalnia tempa, jesienią 2020 roku dobiegł końca remont zabytkowego Sołdka, wkrótce potem rozpoczęła się aranżacja nowej wystawy muzealnej w starym Żurawiu – największym dźwigu portowym średniowiecznej Europy.
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie;
Nabrzeże Portowe przy ul. Kościuszki w Łebie;
Wtorek, 18 maja 2021 r. o godzinie 13:00.