Wystawy

„Wilhelm Werner. Architekt między Sopotem a Gdańskiem” – wystawa w Muzeum Sopotu

InfoGdansk
18 lutego, 2025

Muzeum Sopotu zaprasza! W stylowych wnętrzach muzealnej siedziby zobaczyć można wystawę poświęconą twórczości Wilhelma Wernera – znakomitego architekta związanego przez kilkadziesiąt lat z Sopotem.

Wystawa wartko opowiada o jego postaci oraz architektonicznych realizacjach. Wernisaż wystawy odbył się 13 lutego 2025 roku. Rangę wydarzenia podkreśliła obecność prawnuka Wilhelma Wernera.

Wilhelm Werner na wystawie w Muzeum Sopotu

Wilhelm Werner pojawił się w ogarniętym budowlaną gorączką Sopocie około 1890 roku i natychmiast przystąpił do architektonicznej pracy. Kurortowa miejscowość z roku na rok zyskiwała na popularności, stąd szeroko zakrojona budowa hoteli, pensjonatów i willowych rezydencji.

Według projektu Wilhelma Wernera powstała piękna willa przy ulicy T. Kościuszki 43 (wówczas Schulstrasse), która jako tak zwana willa Piotrowskiego uznawana jest za jeden z najpiękniejszych budynków w Sopocie.

W 1895 roku Wilhelm Werner przeprowadził się do Gdańska, ale nadal aktywnie udzielał się w architektonicznym życiu popularnego kurortu. Jego sopockie projekty były realizowane przez kolejnych 35 lat!

Sopockie projekty Wilhelma Wernera

Wilhelm Werner sprawnie poruszał się w sopockiej przestrzeni i projektował w szerokim architektonicznym zakresie. Według jego koncepcji budowano skromne domy z drewnianymi werandami, obiekty w historyzującym stylu oraz modernistyczne budynki wielorodzinne.

Prawdziwym królestwem Wilhema Wernera stała się ulica Kościuszki (Schulstrasse), gdzie według jego pomysłów powstały wille na posesjach nr 35, 36, 37, 43, 51. Przy pobliskiej ulicy Lipowej (Charlottenstrasse) budynki nr 4, 6 i 8, a przy ul. Książąt Pomorskich (Beethovenstrasse) wielorodzinny budynek pod nr 13-23. Na wystawie zobaczyć można sporą makietę tej modernistycznej budowli.

Niektóre obiekty nie przetrwały do obecnych czasów, z sopockiej przestrzeni zniknęły na przykład elegancki hotel Metropol oraz dom towarowy W. Edelsteina.

Wilhelm Werner projektował też w Gdańsku i okolicach. Według jego architektonicznej koncepcji powstały Kurhaus na Westerplatte oraz reprezentacyjne kamienice na pofortyfikacyjnych terenach, architekt zaprojektował też istniejące do dzisiaj osiedle w Oliwie. (link).

Na wystawie zobaczyć można fotografie, plany architektoniczne, makiety oraz ciekawe opisy. Formułę poszerzają spacery w terenie, których trasa łączy najważniejsze osiągnięcia Wilhelma Wernera. W Muzeum Sopotu odbywają się też oprowadzania kuratorskie po opisywanej wystawie.

Wybitni architekci w Muzeum Sopotu

To już kolejna wystawa w Muzeum Sopotu dotycząca działających w przeszłości lokalnych architektów. Na wcześniejszych ekspozycjach zaprezentowani zostali między innymi: Heinrich Dunkel, Paul Puchmüller oraz Carl Kupperschmitt.

Każda z tych wystaw została podsumowana ciekawym opracowaniem katalogowym z prezentacją postaci architektów i ich najważniejszych sopockich realizacji.

Współczesny Sopot zaskakuje architektoniczną i urbanistyczną zwartością, raczej nieosiągalną dla współcześnie projektowanych osiedli i większych inwestycji budowlanych. Ten niewątpliwy walor miasto zawdzięcza dawnym architektom, którzy potrafili połączyć estetykę z funkcjonalnością i inwestorskimi oczekiwaniami. Dlatego sopoccy architekci zasługują na pamięć i muzealne wystawy.

INFORMACJE
Wilhelm Werner. Architekt między Sopotem a Gdańskiem;
Wystawa w Muzeum Sopotu;
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8, 81-724 Sopot;
Wystawa do 13 kwietnia 2025 r.