Imprezy

Etnomatograf w Muzeum Narodowym

InfoGdansk
18 listopada, 2024

W najbliższy wtorek odbędzie się kolejny listopadowy Etnomatograf – projekcja w ramach muzealnego cyklu filmowego. Projekcję poprzedzi krótka prelekcja wprowadzająca w tematykę prezentowanego filmu.

Na miłośników mniej znanej, lecz jakże przy tym ciekawej, twórczości filmowej czeka Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wstęp wolny.

Etnomatograf – cykl filmowy w gdańskim Muzeum Narodowym

Wspomniane pokazy odbywają się każdy wtorek w Spichlerzu Opackim – siedzibie Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Miejsce nie jest więc przypadkowe, działalność placówki dotyczy szeroko ujętej tematyki etnograficznej – opisującej rolę, znaczenie obyczajów oraz tradycji ludowych.

Prezentowane filmy opowiadają o życiu społecznym ludzi z różnych zakątków świata. W ramach cyklu prezentowane są filmy mniej znane, dotyczące za to ważnych zagadnień społecznych oraz różnych przedstawień zachowań człowieka.
Repertuar obejmuje filmy dokumentalne i fabularne. Do tego różnego rodzaju eseje audiowizualne – od filmu etnograficznego do wizualnej antropologii.

Wybrane prelekcje wzbogacają dyskusje, debaty oraz spotkania ze specjalistami z danej dziedziny.

Cykl Etnomatograf został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: „Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku”.

Kino islandzkie w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Tym razem w Spichlerzu Opackim pokazany zostanie film islandzki „Daleko od Reykjaviku”, który w wielu opisach klasyfikowany jest jako komediodramat, ale zdecydowanie bardziej pasuje do nurtu kina społecznego.

W filmie reżysera Grímura Hákonarsona pokazana jest przemiana filmowej bohateki Kingi, która po śmierci męża stawia opór nieprawidłowościom niszczącym lokalną wspólnotę. I w tejże społeczności nie odnajduje wsparcia, wręcz przeciwnie – przyciąga wiele niechęci i złości. Film dotyczy więc roli jednostki w działaniu szerzej ujmowanej zbiorowości, pokazuje niebezpieczeństwo stadnych, komformistycznych i zachowań powszechnie uznawanych za właściwe.
Przemiana bohaterki zgrywa się w czasie z odwiecznym cyklem przyrody – islandzkie plenery przechodzą z zimowego uśpienia w wiosenne ozywienie, przemiana natury nadaje tej produkcji niezwykłego nastroju i klimatu.

Reżyser już wcześniej przyciągał zainteresowanie, jego szeroko komentowaną realizacją był film „Barany. Islandzka opowieść”, który również dotyczył ważnych obszarów społecznej tematyki.

INFORMACJE
Etnomatograf w Muzeum Narodowym w Gdańsku;
Spichlerz Opacki – Oddział Etnografii;
ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk;
Pokaz filmu „Daleko od Reykjaviku”;
19 listopada 2024 r., godz. 18.00;
Wstęp wolny.