Niedaleko

Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim

InfoGdansk
24 września, 2020
Zdjęcie: Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim.

Ciekawa placówka jest rekonstrukcją osady handlowej z okresu wpływów rzymskich i nawiązuje do przebiegu słynnego Szlaku Bursztynowego, który dwa tysiące lat temu połączył obszary antycznej kultury ze słabo rozpoznaną północną częścią Europy.

Faktoria Handlowa działa w ramach szerszego projektu – Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego w Pruszczu Gdańskim. Uroczyste otwarcie placówki odbyło się w lipcu 2011 roku.

Szlak Bursztynowy w Pruszczu Gdańskim

W czasach starożytnych o Pruszczu i Gdańsku nikt jeszcze nie słyszał, natomiast w tej okolicy działała nieźle rozwinięta osada handlowa. Pracy nie brakowało, bursztynowe bryłki były wielce cenione na obszarze imperium rzymskiego. Ze zrozumieniem ich natury było jednak różnie, Rzymianie określali bursztyn jako „lyncurium” – mocz rysia, według ich legendy złocisty kamień powstał ze skamieniałego moczu tego drapieżnika!

W północne obszary Europy ciągnęły więc kupieckie wyprawy, kwitła wymiana handlowa, nasilał się proces odziaływania antycznej cywilizacji i kultury.

Osada funkcjonowała nad brzegiem połączonego z morzem jeziora lagunowego. Na ożywione relacje handlowe nałożyła się dostępność żyznych ziem uprawnych, dlatego okolica stała się obszarem intensywnego osadnictwa ludów identyfikowanych z kulturą oksywską i wielbarską.

O zamożności tutejszej ludności świadczą znaleziska archeologiczne z obszaru Pruszcza Gdańskiego: relikty zabudowy, monety i przede wszystkim nadzwyczaj bogate wyposażenie odkrytych komór pogrzebowych.

I do tych właśnie czasów nawiązuje działalność Faktorii Handlowej, placówka pełni ważną rolę w edukacji i promocji lokalnej historii…

Wystawy w Faktorii Handlowej

Na terenie Faktorii Handlowej znajdują się budynki, których konstrukcja nawiązuje do czasów z początku naszej ery. Całość została otoczona wysoką palisadą z wieżami bramnymi, można więc poczuć się jak w czasach komiksowych Asterixa i Obelixa, a jeśli ktoś bardziej woli – bardziej swojskich Kajka i Kokosza.

W Chacie Wodza działa wystawa „Magia Bursztynowego Szlaku – Skarby z Pruszcza Gdańskiego” – prezentacja wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych w najbliższej okolicy. Na wystawie eksponaty z Muzeum Archeologicznego i Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Dotykowa i wielkich rozmiarów mapa przedstawia lokalne stanowiska archeologiczne w przekroju czasowym od neolitu do nowożytności. Warto też zaznajomić się z projekcjami filmowymi opisującymi życie prehistorycznych społeczności oraz prace przy budowie opisywanej placówki edukacyjnej.

W Hali Targowej odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W ich trakcie są między innymi prezentowane stroje z epoki wpływów rzymskich, zarówno ludności żyjącej poza granicami imperium, jak też żołnierzy imperialnej armii. Projekcje filmowe dotyczą różnych wątków bursztynniczej tematyki oraz życia codziennego w tego rodzaju osadach.

Przy Chacie Bursztyniarza ciekawa rekonstrukcja starożytnego warsztatu pracy. Warto zwrócić uwagę na bogaty zestaw narzędzi: tokarkę, noże, pilniki, krzemienne ostrza czy też świder do wiercenia otworów. Na obszarze Pruszcza Gdańskiego znaleziono sporo bursztynowej biżuterii sprzed dwóch tysiącleci, niektóre z tych znalezisk świadczyły o bardzo wysokim poziomie lokalnego bursztynnictwa.

Natomiast przy Chacie Kowala warsztat pracy z paleniskiem, miechem i drewnianymi beczkami na wodę, w których hartowano wykuwane przedmioty.

Ciekawych i wartych uwagi miejsc na terenie Faktorii Handlowej zatem nie brakuje. Przestrzeń zakreślona tymi rekonstrukcjami tętni życiem dzięki organizacji licznych imprez nawiązujących do tych jakże interesujących czasów.

Aktywnie w Faktorii Handlowej

Placówka zajmuje się promocją dziedzictwa kulturowego obszaru Morza Bałtyckiego, dlatego na obszarze Faktorii Handlowej rzeczywiście sporo się dzieje. W ofercie między innymi lekcje muzealne, które dzięki swojej oprawie są ciekawym rozszerzeniem typowo szkolnej edukacji.

Zajęcia historyczne odbywają się w budynku Hali Targowej, w ich trakcie uczestnicy posługują się prawdziwym sprzętem i replikami zabytków archeologicznych. W ofercie między innymi: „Spotkania z prehistorią”, „Zostań legionistą”, „Warsztaty runiczne” czy też „Czarodziejski bursztyn”. Sporym zainteresowaniem cieszą się też warsztaty garncarskie, zajęcia łucznicze czy też tematyka gier plebejskich.

Na terenie placówki odbywają się też pokazy i imprezy plenerowe: prezentacje tajników wypału ceramiki, wytopu dziegciu i farbowania tkanin.
W sezonie letnim udostępniany jest tor łuczniczy, odbywają się pokazy sokolnicze, kowalstwa tradycyjnego i wiele innych.

Przy Faktorii Handlowej znajduje się amfiteatr, na jego scenie odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne dla widzów starszych i dzieci.

W ramach tak zwanego „Wehikułu Czasu” organizowane są widowiskowe rekonstrukcje historyczne nawiązujące do różnych epok.

Ciekawie też w bliskim sąsiedztwie opisywanej placówki. W pobliżu początek biegu zabytkowego Kanału Raduni, zobaczyć też można niewielką elektrownię wodną z 1921 roku.

INFORMACJE
Faktoria Handlowa – Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy;
Zastawna 8, 83-000 Pruszcz Gdański;
faktoria-pruszcz.pl
Galeria Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim - fotografie