Niedaleko

Rewa

InfoGdansk
26 lipca, 2022
Zdjęcie: Krzyż Morski w Rewie.

Opisywana miejscowość przez wiele stuleci była niewielką osadą rybacką, od kilku dekad stanowi chętnie odwiedzane kąpielisko i prężnie działający ośrodek sportów wodnych.

Niewątpliwym atutem Rewy jest jej znakomite położenie – nad Zatoką Pucką i niejako na zapleczu trójmiejskiej aglomeracji.

Kameralna miejscowość oferuje nieźle rozwiniętą bazę noclegową i może być dogodnym punktem wypadowym w odkrywaniu turystycznych bogactw północnej części Pomorza Gdańskiego.

Krótka historia Rewy

Pierwsza wzmianka o Rewie pochodzi z 1589 roku, gdy oliwski opat Dawid Konarski pozwolił lokalnym mieszkańcom na budowę szop rybackich. W dokumencie użyto nazwy Riffe, odnotowane określenie nawiązywało do pobliskiego pasa mielizn, który ciągnie się od krańca tutejszego cypla aż do Półwyspu Helskiego.. Osada zapewne funkcjonowała od czasów znacząco wcześniejszych, ale nie miała okazji zaistnieć w źródłach pisanych.

Zobacz więcej – Cypel Rewski

Okolica należała do klasztoru cysterskiego z Oliwy. W 1648 roku opat Aleksander Kęsowski pisemnie zapewnił wieczyste prawo połowów dla rewskich rybaków.

Wskutek I rozbioru Rzeczypospolitej cysterska zwierzchność nad okolicami ustała, w Rewie mieszkało wtedy 14 rybaków, w latach kolejnych ludności systematycznie przybywało.

Pod koniec XIX wieku (1880) w Rewie mieszkało około pięciuset osób, a miejscowość zyskiwała na znaczeniu jako ośrodek rybacki. Zaproponowane plany budowy portu rybackiego nie zostały jednak zrealizowane, taki ośrodek powstał w znacznie dalej położonym Helu.

Rewskie szkuty – pierwsza flota II Rzeczypospolitej

Ciekawym wątkiem rewskiej historii była działalność tutejszej flotylli statków transportowych, które pracowicie kursowały po akwenach zatok Puckiej i Gdańskiej.

Wspomniane stateczki powstały mniej więcej w połowie XIX wieku, zakupione przez rewskich armatorów przewoziły głównie piasek, żwir i kamienie pod budowę portów w Jastarni i Gdyni. Z ładunkiem torfu żeglowały na tereny Żuław Wiślanych, a raz w roku brały udział w morskiej pielgrzymce do sanktuarium w Swarzewie.

Rewskie jednostki nosiły zazwyczaj nazwy żeńskie, upamiętniające małżonki armatorów, zatem z Rewy wypływały w morze statki: „Anna”, „Eugenia”, „Helena”, „Henrietta” i „Marta” i inne.

W 1920 roku po odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza na rewskie statki wciągnięto biało-czerwone bandery, wysłużone żaglowce utworzyły więc pierwszą flotę II Rzeczypospolitej!

Najsłynniejszym armatorem rewskim był Klemens Długi, jego postać upamiętnia tablica przy Krzyżu Morskim.

W okresie międzywojennym wysłużone szkuty traciły na znaczeniu i były stopniowo wycofywane, ostatnie jednostki zostały tuż po II wojnie światowej zniszczone naporem lodu u ujścia rzeki Redy, ich wraki zalegają pod wodą na wysokości Osłonina.

W latach 1979-1980 na terenie Rewy przeprowadzono badania archeologiczne, które ujawniły relikty osady kultury rzucewskiej. Tych odległych czasów dotyczy działalność Osady Łowców Fok – ciekawej placówki muzealno-edukacyjnej położonej w pobliskim Rzucewie.

Ostatnie dekady przyniosły rozwój Rewy jako miejscowości wypoczynkowej. Turystów przyciąga unikatowa przyroda, natomiast miłośnicy aktywnego wypoczynku doceniają warunki sprzyjające wodnej rekreacji.

Ciekawe miejsca w Rewie i okolicy

Przyrodniczą osobliwością opisywanej miejscowości jest Cypel Rewski, który wcina się w wody Zatoki Puckiej i przedłużeniem w postaci pasa mielizn wyraźnie dzieli zatokę na część wewnętrzną i zewnętrzną. Przy krańcu cypla aż roi się od miłośników kitesurfingu, bardziej doświadczeni śmiałkowie potrafią nad piaszczystym cyplem efektownie przeskoczyć. Przy opisywanym cyplu kończy się tak zwany Marsz Śledzia, w ramach tej organizowanej raz do roku imprezy śmiałkowie brną przez Zatokę Pucką z Kuźnicy do Rewy.

Zobacz też – Chcesz wypożyczyć samochód w Gdańsku? Nie zwlekaj!

U nasady Cypla Rewskiego znajduje się malowniczy Krzyż Morski, widoczne przy nim tablice przypominają o postaciach gen. Józefa Hallera, rewskiego armatora Klemensa Długiego i Jana Leszczyńskiego – zasłużonego wychowawcy polskich kadr morskich.

Do wspomnianego krzyża prowadzi Aleja Zasłużonych Ludzi Morza, której tablice upamiętniają postacie wybitnie zapisane w polskiej historii morskiej.

W Rewie działają też dwa morskie kąpieliska. Od strony południowo-wschodniej do opisywanej miejscowości przylega rozległy rezerwat przyrody „Mechelińskie Łąki”, którego obszar chroni rzadkie gatunki ptaków oraz stanowiska mikołajka nadmorskiego (link) – unikatowej rośliny występującej w środowisku wydmowym.

Z rewskiej plaży widać też torpedownię w Babich Dołach, malownicza ruina przypomina o niemieckim poligonie torpedowym Luftwaffe, działającym w okolicy podczas II wojny światowej.

Wędrując w kierunku przeciwnym dojść można do rezerwatu przyrody „Beka”, ustanowionego w celu ochrony unikatowej przyrody słonych łąk nadmorskich.

W opisywanej miejscowości prężnie działa Rewski Yacht Klub, profesjonalne usługi oferują szkółki windsurfingu i kitesurfingu. Zatem możliwości udanego odpoczynku i co za tym idzie – powodów do wizyty w Rewie nie brakuje.

Galeria Rewa - fotografie