Muzea

Walentynkowe znalezisko w gdańskim Żurawiu

InfoGdansk
14 lutego, 2024
Zdjęcie: Walentynkowe znalezisko w gdańskim Żurawiu. Fot. Narodowe Muzeum Morskie.

Z Narodowego Muzeum Morskiego nadeszły zaskakujące informacje, w trakcie prac remontowych prowadzonych w Żurawiu archeolodzy natrafili na miłosny artefakt z czasów średniowiecza!

Zatem walentynkowe odkrycie przy największym dźwigu portowym średniowiecznej Europy!

Remont gdańskiego Żurawia i walentynkowe znalezisko

Cynowa plakietka miłosna przypomina z kształtu turkawkę, artefakt został odkryty podczas prac archeologicznych prowadzonych przy remoncie Żurawia. Pod sylwetką ptaka umieszczona jest szarfa z łacińską inskrypcją „AMOR VINCIT OMNIA”, czyli „Miłość zwycięża wszystko”. Na grzbiecie turkawki zauważyć można ślady po dwóch oderwanych uchwytach, które służyły do zawieszania plakietki na łańcuszku lub przypinania do ubrania.

-O używaniu podobnych ozdób przez średniowiecznych gdańszczan świadczą liczne znaleziska znane z terenu miasta. Moda na plakietki miłosne dotarła do Gdańska z Europy Zachodniej, na co wskazuje znaczna liczba tego typu zawieszek odkrytych w XIV-XV wiecznych miastach Holandii i Anglii. Odnaleziony w ziemi miłosny artefakt ze średniowiecza, idealnie wpisuje się w obchodzone 14 lutego walentynki – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

Ciekawy wygląd turkawki, charakterystyczne upierzenie i niewielki rozmiar przyciągnęły uwagę artystów i literatów. Motyw tego ptaka był często wykorzystywany w dziełach literackich, między innymi przez Williama Szekspira, który opisał ludzi jako „turkawki zakochane, para nierozłączna i we dnie, i w nocy” (cyt. z „Król Henryk VI”).

-Turkawka to niewielki ptak, określany jako dziki gołąb. Jednak w porównaniu ze swoim miejskim kuzynem wyróżnia ją bardziej zróżnicowana kolorystyka oraz charakterystyczny metaliczny połysk . Ponieważ ptaki te często tworzą stałe pary, w wielu tradycjach kulturowych turkawka jest symbolem wierności i wiecznej miłości. Ich lojalność i troskliwość względem partnera i potomstwa czyni je idealnym symbolem miłości i rodziny – dodaje Anna Rembisz-Lubiejewska z Działu Badań Podwodnych NMM.

 

Miłosne znalezisko wzbogaci nową wystawę w Żurawiu i stanie się kolejnym nawiązaniem do bogatej historii i kultury miasta.

Podczas remontu i modernizacji najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie znaleziono też inne cenne zabytki, szeroko komentowano odkrycie kamienia wysokiej wody z 1651 roku.

Zakończenie remontu i modernizacji Żurawia planowane jest na 30 kwietnia 2024 r.

Walentynkowy Gdańsk

W dniu 14 lutego obchodzone jest wspomnienie św. Walentego, który jako biskup umbryjski wbrew cesarskim rozporządzeniom chętnie udzielał ślubów legionistom rzymskim. Przekorny duchowny został aresztowany i osadzony w więzieniu, gdzie płomiennym uczuciem obdarzył córkę strażnika, a w adresowanych do niej listach wyrażał miłosne emocje i uczucia. Stąd walentynki i zwyczaj okolicznościowych kartek i upominków, w tym prezentu najważniejszego, złożonego z własnego zaangażowania i czasu.

Tak o narodzinach święta i tradycji mówią na poły legendarne przekazy, drogi do miłosnego świętowania w poszczególnych krajach i regionach układały się różnie.
Święty Walenty patronuje osobom znerwicowanym, chorym na padaczkę i oczywiście zakochanym.

W nadmotławskim mieście nawiązań do tej tematyki też nie brakuje. W gdańskiej dzielnicy Matarnia znajduje się wyjątkowo interesujący kościół św. Walentego, którego historia sięga czasów średniowiecza. Przez kilkaset lat wspomnianą świątynią opiekowali się cystersi z oliwskiego klasztoru.

W gdańskiej historii rozegrał się też romans porównywany do perypetii Romeo i Julii. Na początku XVI wieku stateczni mieszczanie ekscytowali się płomiennym uczuciem, które połączyło Maurycego Ferbera i młodszą od niego Annę Pilemann. Afekt zwaśnił dwie wpływowe rodziny, sprawa oparła się o sąd papieski i poskutkowała… klątwą rzuconą na nadmotławskie miasto! Z planów zapalczywego młodzieńca nic nie wyszło. W Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku zobaczyć można jego portret, który przedstawia Maurycego Ferbera już jako warmińskiego biskupa.

Współczesnych nawiązań i atrakcji też nie brakuje. Z okazji walentynkowego święta w dniu dzisiejszym na trasie Siedlce – Strzyża PKM kursuje zabytkowy tramwaj Konstal 105N.

Więcej newsów i informacji na: https://www.michata.pl