Muzea

Charakterystyczny wiatrowskaz ponownie na gdańskim Żurawiu

InfoGdansk
25 kwietnia, 2023
Zdjęcie: Wiatrowskaz z gdańskiego Żurawia. Źródło: Narodowe Muzeum Morskie.

Charakterystyczny wiatrowskaz z dachu gdańskiego Żurawia wygląda jak nowy! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku pokazało zwiedzającym charakterystyczny wiatrowskaz, który na co dzień jest zamontowany na wysokości 40 metrów nad ziemią. Mowa o ikonicznym kształcie ptaka zdobiącego szczyt Żurawia gdańskiego.

Powrót wiatrowskazu na dach gdańskiego Żurawia

Obiekt był pokazywany przez trzy dni, po czym w dniu 27 kwietnia wrócił na dach największego średniowiecznego dźwigu w Europie.

Zobacz też – Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę jazdy w Gdańsku?

Wyjątkowa prezentacja wiązała się z modernizacją zabytkowego dźwigu portowego. Jeden z jego najbardziej charakterystycznych elementów mierzy blisko1,5 metra wysokości i niedawno został oczyszczony, odmalowany i następnie pokryty specjalną powłoką odporną na promienie UV.

– Historia zatoczyła koło, bo mija właśnie 30 lat od momentu, kiedy miedziany żuraw, w tej wersji, został zamontowany na szczycie. Wiemy, że nigdy dotąd nie był pokazywany z bliska. To unikatowa szansa, by dostrzec jego szczegóły: dziób, końcówki piór, ćwieki, pazurki, ale także strukturę powierzchni i materiał, z jakiego powstał – zauważa dr Robert Domżał, dyrektor NMM.

 

Współczesne środowisko atmosferyczne Gdańska jest mocno zanieczyszczone tlenkami siarki, wskutek czego nastąpiło zaczernienie miedzianej blachy.

– Prace konserwacyjne rozpoczęły się od delikatnego oczyszczania mechanicznego, to pomogło nam zbadać materiał budulcowy. Rzeźbę wykonano z niezbyt odpornego na czynniki atmosferyczne metalu – blachy miedzianej. Warstwa zabezpieczająca była nietrwała, przepuszczała siarczany i roztwory siarki zmieszane z deszczówką do warstwy miedzianej, która z czasem zbrązowiała, stała się matowa i sczerniała – mówi Irena Rodzik, kierownik Działu Konserwacji Muzealiów NMM.

 

Jedyna okazja na selfie z żurawiem

Demontaż metaloplastycznego ptaka był więc idealną okazją oceny umiejętności konserwatorskich gdańskich muzealników.

Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przygotowali nie lada niespodziankę. Każdy zwiedzający miał okazję stanąć z żurawiem oko w oko i zrobić sobie zdjęcie

– Szansa na zrobienie selfie, ze znajdującym się na co dzień 40 metrów ponad ziemią elementem, może się już nie powtórzyć. To gratka dla miłośników historii Gdańska i jego zabytków. Pamiątkową fotografią będzie można pochwalić się kolejnym pokoleniom – zachęcał Robert Domżał.

 

Prezentacja zabytkowego wiatrowskazu odbyła się w ramach akcji „Na chwilę przed powrotem…Stań oko w oko z żurawiem”. Obiekt był dostępny w dniach 21.04.2023 – 23.04.2023 na 3. piętrze Ośrodka Kultury Morskiej.

Zakończenie remontu gdańskiego Żurawia coraz bliżej.