Impreza już się odbyła

Imprezy

Dawno temu pod Żurawiem… Festyn historyczny na Ołowiance

InfoGdansk
22 września, 2022

Walki rycerskie, spotkanie z katem i dawne rzemiosło… Już w sobotę odbędzie się średniowieczny festyn na Ołowiance!
Narodowe Muzeum Morskie serdecznie zaprasza!

Podróż w czasy średniowiecznego Gdańska

W najbliższą sobotę na nabrzeżu wyspy Ołowianki będzie można przenieść się w czasy XV-wiecznego Gdańska. W tym właśnie stuleciu powstał Żuraw – największy dźwig portowy ówczesnej Europy i najważniejsza budowla dawnego portu gdańskiego.

Średniowieczny festyn z udziałem rycerzy, kuglarzy, minstreli i rzemieślników będzie największą imprezą edukacyjną zorganizowaną w ostatnich latach. przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Na gości czeka wiele wyjątkowych atrakcji – między innymi własnoręczne wykonanie papieru czerpanego, nauka wypieku podpłomyków i wyrobu świec z wosku pszczelego. Miłośnicy nietypowych wyzwań zmierzą się z wypalaniem garnków na… ślepo, a na koneserów portowych smaków czekać będą średniowieczna wędzarnia oraz ciekawe opowieści rybaka.

Na niepokornych uczestników festynu czekać będzie spotkanie ze średniowiecznym katem oraz jego bogatym zestawem narzędzi. Podczas festynu będzie można również spróbować swoich sił w plebejskich grach i zabawach, takich jak: rzut toporem, próba miecza, strzelanie z łuku, rzut nożem, przygotowanie rycerskiej sałatki, gra w rycerskie kręgle, zdobywanie pierścienia Brunhildy, rzut podkową, a nawet najazd konny na Saracenamówi Maria Jaroszewska z Działu Edukacji NMM.

Wielu emocji dostarczą prezentacja obsługi średniowiecznej artylerii oraz pokazy pojedynków rycerskich. Dla uczestników z nieco lepszym poczuciem rytmu i tych, którym muzyka w tańcu nie przeszkadza, odbędą się pokazy i nauka tańców średniowiecznych.

Zobacz też – Monitoring Gdańsk – jak wybrać najlepsze systemy monitoringu?

O odpowiedni nastrój imprezy zadba zespół muzyki dawnej z ciekawym repertuarem pięknych ballad i skocznych przyśpiewek.

Wyspa Ołowianka – skarby gdańskiej historii

Muzealny festyn odbędzie się na Ołowiance, w przestrzeni tej wyspy zobaczyć można ciekawe zabytki morskiej przeszłości Gdańska.

W zabytkowych spichlerzach „Panna’, 'Miedź” i „Oliwski” działa oddział Narodowego Muzeum Morskiego z wystawami opisującymi znaczenie morza w tysiącletniej historii ziem polskich.
W muzeum prezentowane są też ciekawe wystawy czasowe, taką na przykład jest „Truso. Legenda Bałtyku” opowiadająca o działającej niegdyś nad Zalewem Wiślanym wielkiej osadzie handlowej.

Przy pobliskim nabrzeżu od kilku dekad cumuje muzealny statek „Sołdek” – pierwsza pełnomorska jednostka zbudowana od podstaw w powojennej Polsce. Nieco dalej zobaczyć można zabytkową Elektrociepłownię z końca XIX wieku, wielki budynek służy jako siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Panoramę Ołowianki i otoczenia podziwiać można z Koła Widokowego AmberSky, w kabinie którego wjechać można na wysokość aż 50 metrów.

Udział w muzealnym festynie historycznym warto więc połączyć ze zwiedzaniem tej ciekawej okolicy.

INFORMACJE
Dawno temu pod Żurawiem… Festyn historyczny na Ołowiance;
Spichlerze na Ołowiance – Narodowe Muzeum Morskie;
24 września 2022 r., godz. 16:00 – 22:00;
Wstęp wolny.