Imprezy

Urodziny króla Jana III Sobieskiego

InfoGdansk
4 sierpnia, 2022
Zdjęcie: Urodziny króla Jana III Sobieskiego.

Jan III Sobieski przeszedł do historii jako jeden z najciekawszych władców szlacheckiej Rzeczypospolitej, zajął też zaszczytne miejsce w panteonie najwybitniejszych wodzów XVII-wiecznej Europy.

Nietuzinkowy monarcha odegrał też niemałą rolę w dziejach Gdańska, do jego postaci nawiązuje sporo lokalnego nazewnictwa i zachowanych zabytków.

Impreza przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski

Przyszły król i pogromca armii tureckich urodził się 17 sierpnia 1629 roku. W weekend poprzedzający rocznicę urodzin odbywa się impreza przypominająca o postaci króla i jego znaczeniu w dziejach Gdańska.

W tych dniach warto zwiedzić wnętrze Zbiornika Wody Stary Sobieski. Na gości czeka wtedy przewodnik w szlacheckim stroju, pod jego opieką odbywa się zwiedzanie wystawy opowiadającej o dziejach gdańskich wodociągów od czasów krzyżackich do współczesności.

Na zwiedzających czekają też specjalne upominki.

Zwiedzanie obiektu jest biletowane i wymaga wcześniejszej rezerwacji, link poniżej:
https://szlak.gda.pl/zbiornik-wody-stary-sobieski/

Jan III Sobieski w Królewskiej Dolinie

Nazwa obiektu nie jest przypadkowa, w 1677 roku Jan III Sobieski z małżonką Marią Kazimierą odwiedził pobliski dwór Zachariasza Zappio, królewska para ze szczerym zachwytem komplementowała potem gościnność gospodarza oraz przyrodnicze piękno okolicy.

Zabytkiem przypominającym o tej niezwykłej wizycie jest Dwór w Królewskiej Dolinie.

Nawiązań do postaci króla w Gdańsku i okolicy rzeczywiście nie brakuje. Zabytkiem wyjątkowej urody jest Kaplica Królewska, która powstała dzięki królewskiemu zaangażowaniu, o zasługach monarchy przypomina też pomnik ustawiony w przestrzeni Targu Drzewnego.

Historia pomnika króla Jana III Sobieskiego jest bardzo ciekawa i warta bliższego zainteresowania.

Zobacz więcej – pomnik króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku

Z postacią Jana III Sobieskiego związane są też inne ciekawe miejsca i zabytki z obszaru Pomorza Gdańskiego. Monarcha udzielał się między innymi jako starosta gniewski, o tym wątku przypomina historia monumentalnego zamku w Gniewie.

Jan Sobieski administrował też starostwem puckim, swego rodzaju perłą tego obszaru stało się Rzucewo – ciekawa miejscowość zlokalizowana nad brzegiem Zatoki Puckiej.

Zbiornik Wody Stary Sobieski na Gdańskim Szlaku Wodociągowym

Zbiornik powstał w 1911 roku jako kluczowy węzeł dystrybucji wody na tereny rozrastającego się Wrzeszcza. Betonowe wnętrze mieściło 5 tys. m³ wody, obiekt był wielkim osiągnięciem tego rodzaju sztuki budowlanej.

Zbiornik działał do lat 90-tych ubiegłego stulecia, po adaptacji został włączony w tzw. Gdański Szlak Wodociągowy – turystyczną trasę nietuzinkowo opowiadającą o znaczeniu wody w historii i współczesności miasta Gdańska.

Zobacz też – Prace malarskie, czyli na czym polega praca malarza?

W ramach szlaku działają też: Zbiornik Wody Stara Orunia – zabytek przypominający o narodzinach nowoczesnej gdańskiej sieci wodociągowej oraz Zbiornik Wody Kazimierz – nowoczesna wieża ciśnień z Wyspy Sobieszewskiej.

INFORMACJE
Urodziny króla Jana III Sobieskiego;
ul. Sobieskiego 4, 80-219 Gdańsk;
13-14 sierpnia 2022 r.