Imprezy

Orszak Trzech Króli w Gdańsku

InfoGdansk
5 stycznia, 2022
Zdjęcie: Orszak Trzech Króli w Gdańsku.

Orszak Trzech Króli powraca na gdańskie ulice. W 2021 roku z przyczyn pandemicznych uroczysty przemarsz został odwołany, obecna orszakowa edycja odbędzie się na nieco innych zasadach.

XI edycja Orszaku Trzech Króli w Gdańsku

Tegoroczne świętowanie odbędzie się pod hasłem „Dzień dziś wesoły” i będzie okazją do wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich kolęd, osobistych przemyśleń oraz spotkań z osobami w naszym życiu ważnymi i bliskimi.

Godz. 11.30 – zbiórka uczestników na ulicy Piwnej, na wysokości głównego wejścia do kościoła Mariackiego.

Po odśpiewaniu modlitwy Anioł Pański Orszak Trzech Króli wyruszy prowadzony przez Gwiazdę Betlejemską, za którą dostojnie kroczyć będą werbliści, damy dworu, młodzi rycerze i dworzanie z darami.

Spotkanie z królem Herodem – Na drodze do betlejemskiej stajenki stanie król Herod, który z pałacu w Wielkiej Zbrojowni groźbą, kłamstwem i manipulacją podejmie próbę zawrócenia pielgrzymów z obranej drogi. Bezskutecznie, rozśpiewany Orszak Trzech Króli będzie wytrwale kontynuować podjętą wędrówkę.

W tym roku przemarsz będzie płynny, bez przystanków zakończy się przy Dworze Artusa.

Trzej Mędrcy złożą Świętej Rodzinie pokłon i ofiarują dary, następnie z udziałem chóru Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich zostaną odśpiewane najpiękniejsze polskie kolędy.

Organizatorem XI edycji Orszaku Trzech Króli jest Bazylika Mariacka, Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalnego Wspierania Edukacji i Rozwoju SKWER. Wydarzenie zostanie sfinansowane ze środków wspomnianego Stowarzyszenia SUM oraz Urzędu Miasta Gdańska.

Dzień Objawienia Pańskiego – jedno z najstarszych świąt kościelnych

Opisywane święto jest też inaczej określane jako Dzień Objawienia Pańskiego oraz Święto Epifanii.
Obchodzone 6 stycznia zamyka cykl świąteczny związany z Bożym Narodzeniem. Według ewangelicznego przekazu do betlejemskiej stajenki przybyli trzej Mędrcy ze Wschodu, którzy podarowali Dzieciątku symboliczne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Święto Epifanii zostało w oficjalny kalendarz liturgiczny wprowadzone już na początku chrześcijańskich dziejów – w III wieku w kościele obrządku wschodniego i stuleciu kolejnym w kościele zachodnim. Dzień Objawienia Pańskiego jest więc jednym z najstarszych świąt wiary chrześcijańskiej.

Od wielu stuleci podróż Mędrców (zwanych też Królami lub Magami) stanowi jeden z najważniejszych wątków jasełek – przedstawień teatralnych o bożonarodzeniowej tematyce. Takie przedstawienia zyskały najpierw wielką popularność we Włoszech, a do ich dalszej popularyzacji przyczynili się wytrwali franciszkanie.

Orszak Trzech Króli w Polsce i na świecie

Jak w przypadku tak szeroko zakrojonych inicjatyw często bywa – początki orszakowej tematyki były skromne i nie zapowiadały późniejszego organizacyjnego i frekwencyjnego sukcesu.

W 2005 roku w warszawskiej szkole 'Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie Sternik odbyły się jasełka na skromnej scenie szkolnej.

Następne przedstawienia miały miejsce na scenie warszawskiego teatru „Buffo”, a w 2009 roku Orszak Trzech Króli po raz pierwszy odbył się w plenerze – trzej Królowie wraz z rozśpiewanymi kolędnikami przemierzyli wtedy warszawskie ulice.

Dwa lata później do organizacji dołączyło kilka kolejnych miast, a potem wiele następnych… W 2016 roku Orszaki Trzech Króli zawitały w przestrzeni 420 miast w Polsce i za granicą, również w tak odległych krajach jak Rwanda i Ekwador.

Orszakowy scenariusz jest w każdej lokalizacji bardzo podobny, bo wyrasta z ewangelicznego i uniwersalnego przekazu o wytrwałości i trudach związanych z poszukiwaniem prawdy.

INFORMACJE
XI edycja Orszaku Trzech Króli w Gdańsku;
6 stycznia 2022 r.;
Godz. 11.30 – zbiórka na ulicy Piwnej;
Od godziny 12.00 – przemarsz ulicami Piwną, Tkacką i Długą w stronę Dworu Artusa;
Pokłon Trzech Króli przed Dzieciątkiem i wręczenie darów;
Koncert kolęd w wykonaniu chóru Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich oraz uczestników orszaku.
Galeria Orszak Trzech Króli w Gdańsku - fotografie