Inne

Zbiornik Wody „Kazimierz”

InfoGdansk
19 listopada, 2018
Zbiornik Wody "Kazimierz" przy ulicy Lazurowej.
Zdjęcie: Zbiornik Wody "Kazimierz" przy ulicy Lazurowej.

Budowa tej nowoczesnej wieży ciśnień dobiegła końca w 2015 roku, jej uruchomienie znacząco poprawiło zaopatrzenie Wyspy Sobieszewskiej w dobrej jakości wodę pitną. Obiekt powstał w ramach II etapu Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego i został sfinansowany (95%) z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Warunkiem wykorzystania środków europejskich było wprowadzenie walorów edukacyjnych, dlatego w tej wieży ciekawie krzyżują się wątki techniczne i poznawcze. Zbiornik o pojemności 600 m³ znajduje się na wysokości 30 metrów, co pozwala na grawitacyjną dystrybucję wody na obszarze całej Wyspy Sobieszewskiej. Wcześniej bywało z tym różnie, mieszkańcy narzekali na zmienne ciśnienie w wodociągowej sieci, łatwego zadania przy gaszeniu pożarów nie mieli też strażacy.

W Zbiorniku Wody „Kazimierz” działa ciekawa wystawa interaktywna

W górnej części wieży znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę malowniczej wyspy i Zatoki Gdańskiej. Doskonale widać Port Północny z największym terminalem kontenerowym w basenie Morza Bałtyckiego. Widoczne też obszary o wybitnych walorach przyrodniczych, to rezerwaty “Ptasi Raj” i „Mewia Łacha”.

Warto też zwrócić uwagę na ogromną hałdę fosfogipsów w Wiślince, która jest od dłuższego czasu systematycznie rekultywowana i miejmy nadzieję, nie będzie obciążać naturalnego środowiska. Latem 2017 roku na szczycie hałdy odkryto nielegalną plantację marihuany złożoną z ponad 700 krzewów.

Zobacz też – Biura do wynajęcia w Gdańsku – Jakie są zalety wynajmu biur?

W obiekcie działa też interaktywna wystawa z objaśnieniem zasad i celów działania wieży ciśnień. W części górnej stanowiska multimedialne z prezentacją przyrodniczego bogactwa Wyspy Sobieszewskiej. W obiekcie odbywają się ciekawe zajęcia edukacyjne, od maja do września opisywaną wieżę można zwiedzać, konieczne wcześniejsze zgłoszenie.

Patron Kazimierz Behlke przepracował w zakładach miejskich wodociągów aż 39 lat. W tym czasie niezmiennie ujmował sumiennością, fachowością i uczciwością w wykonywaniu służbowych obowiązków. W czasach Polski Ludowej takie podejście rzadko kiedy było oczywiste.

Zobacz też – Czym jest lokata mobilna? – Czy warto ją założyć?

Wieża “Kazimierz” wraz ze zbiornikami wody “Stara Orunia” i “Sobieski” tworzy Gdański Szlak Wodociągowy, warto wymienione obiekty odwiedzić, to wyjątkowo ciekawe zabytki dawnej myśli technicznej.

W pobliżu wieży dawny kompleks koszarowy SS, obok tak zwana “Forsterówka” – domek letni gdańskiego gauleitera Alberta Fostera. Obiekty oczywiście z czasów Wolnego Miasta i II Wojny Światowej, z wpisaną tragiczną historią Gdańska i całego regionu.

Zbiornik wody „Kazimierz” – informacje

Zbiornik Wody Kazimierz GIWK;
Adres: Lazurowa, 80-680 Gdańsk;
pojemność zbiornika wody: 600 m³;
rzędna terenu: 20,5 m n.p.m.;
wysokość budowli: 30 m – 2 metry niższa niż falowce na Przymorzu;
taras widokowy na rzędnej terenu: 45 m n.p.m.;
wysokość otaczających drzew: max. 15 m;
położenie tarasu widokowego: ok. 10 m ponad koronami najwyższych drzew.