Impreza już się odbyła

Informacje

Stanisław Gierada. Ku Wolności. Retrospekcja

InfoGdansk
20 czerwca, 2018
Dialog - dzieło Stanisława Gierady
Zdjęcie: Dialog - dzieło Stanisława Gierady

Wystawa w Europejskim Centrum Solidarności podsumowuje pięćdziesięcioletni dorobek Stanisława Gierady – gdańskiego rzeźbiarza o wybitnym talencie i takich też zasługach.

Stanisław Gierada ukończył Liceum Plastyczne w Kielcach, następnie jako student gdańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych zgłębiał tajniki i subtelności rzeźbiarstwa. W 1968 roku obronił dyplom w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego – ten wybitny pedagog przez kilka dziesięcioleci mieszkał w Sopocie, a w pobliskim Gdańsku zasłużył się m.in. przy rekonstrukcji Drogi Królewskiej.

Stanisław Gierada – twórca gdyńskiego upamiętnienia zastrzelonych robotników

Uczeń poszedł w ślady wybitnego mistrza, Stanisław Gierada udzielał się dydaktycznie w Akademii Sztuk Pięknych, z sukcesami prowadził też uczelnianą Pracownię Renowacji i Rekonstrukcji Rzeźby. Artystyczny talent związał z coraz wyraźniejszym dążeniem do społecznej wolności i niezależności, takie samookreślenie wymagało sporej dawki artystycznej odwagi.

Artysta zaistniał w trójmiejskiej przestrzeni projektem upamiętnienia gdyńskich stoczniowców, zastrzelonych w grudniu 1970 roku. Zrealizowany według jego pomysłu pomnik stał się emocjonalnym i sugestywnym upamiętnieniem tego tragicznego rozdziału polskiej historii.

Według koncepcji rzeźbiarza powstał też wystrój kościoła bł. Urszuli Ledóchowskiej czy też cykl 14 płaskorzeźb z kościoła Królowej Różańca Świętego z gdańskiej dzielnicy Przymorze.

Stanisław Gierada swój dorobek prezentował też na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Ciekawym akcentem był udział gdańskiego artysty w międzynarodowym konkursie rzeźb na śniegu w Szwajcarii, wielce prestiżowym natomiast zaproszenie do udziału w Światowej Wystawie Małych Form w kanadyjskim Quebecu.

Według projektu Stanisława Gierady powstał też pomnik Zesłańców Syberyjskich, ten bardzo ważny monument został odsłonięty w 1996 roku w rosyjskim Norylsku. Twórczość Stanisława Gierady doskonale więc koresponduje z funkcjonowaniem Europejskiego Centrum Solidarności – instytucji m.in. badającej powstanie i rozwój ruchów antytotalitarnego sprzeciwu.

Na wystawie kilkadziesiąt dzieł wybitnego artysty. Warto szczególną uwagę zwrócić na „Ikara gdańskiego” czy też rzeźbiarski zespół „Dialog”. Nie można przeoczyć cyklu „Gorsety”, tak opisanego przez Stanisława Gieradę: W cyklu „Gorsety” staram się rozważyć problem wolności również w kontekście sztuki. Trwający tysiąclecia cykl kształtowania człowieka niesie ze sobą pewne obwarowane zasady i nagłe odrzucenie ich jest w moim pojęciu absurdalne. Tworząc ten cykl rzeźb, chciałem przekazać, że chodząc w gorsetach, nie mamy świadomości o ich istnieniu.

INFORMACJE
Wystawa „Stanisław Gierada: Ku Wolności. Retrospekcja”;
Europejskie Centrum Solidarności, galeria Mesa;
Plac Solidarności 1, 80-863 Gdańsk;
Wystawa do 24 czerwca 2018
www.ecs.gda.pl