Muzea

Wystawa w Europejskim Centrum Solidarności

InfoGdansk
11 marca, 2016
Zdjęcie: Europejskie Centrum Solidarności

Obiekt został otwarty w sierpniu 2014 roku podczas obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Funkcjonowanie Europejskiego Centrum Solidarności jako instytucji nie jest jakoś zaciekle kwestionowane, ale skala, forma i lokalizacja siedziby stały się źródłem kontrowersji i znaków zapytania. Obiekt przytłacza przestrzeń Placu Solidarności – jednego z najważniejszych miejsc we współczesnej historii Polski. Pełne symboliki otoczenie zasługiwało na bardziej przemyślaną architekturę. Niemniej wizyta w tym muzeum to ciekawa podróż przez kilka minionych dziesięcioleci.

Wystawa w Europejskim Centrum Solidarności

Wewnątrz efektownie zaaranżowane wystawy, zastosowano sporo multimedialnych i interaktywnych rozwiązań. W zwiedzanie wpisana spora swoboda, można wejść do wnętrza milicyjnej ciężarówki czy suwnicowego dźwigu – to ciekawie odejście od utartych muzealnych schematów.

Warto zwrócić uwagę na wspomnianą wyżej suwnicę, swego czasu to urządzenie obsługiwała Anna Walentynowicz, to w jej obronie rozpoczęto akcję strajkową, która przerodziła się w ogólnopolski protest, określany jako Sierpień ’80.

Ciekawy jest też wózek elektryczny, konserwacją takich pojazdów zajmował się Lech Wałęsa, późniejszy legendarny przywódca solidarnościowej opozycji. Ponadto wiele odniesień do trudnych wówczas warunków życia, sytuacji międzynarodowej, znaczenia pontyfikatu Jana Pawła II i wielu innych wątków współczesnej historii…

Eksponatem o największej wartości historycznej są tablice „21 postulatów”, wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Muzealna wystawa została zaaranżowana w bardzo ciekawy sposób, ale kontakt z solidarnościową tematyką nie powinien ograniczać się wyłącznie do wizyty w opisywanej placówce. W Gdańsku wiele innych miejsc i odniesień do tego ważnego rozdziału polskiej historii, to np. kościół św. Brygidy, Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców, Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej i budynek Sali BHP.

INFORMACJE
Europejskie Centrum Solidarności
Plac Solidarności 1, Gdańsk
tel.: 58 772 41 12
Email: zwiedzanie@ecs.gda.pl
www.ecs.gda.pl