Pomnik został odsłonięty w czterdziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej i upamiętnia bohaterski opór pracowników pobliskiej placówki pocztowej.
Obrona trwała 14 godzin, w tym czasie słabo uzbrojeni pocztowcy odparli kilka szturmów, stawili czoła artyleryjskiemu bombardowaniu, potem podpaleniu…
Pomnik wykonano z nierdzewnej stali, przedstawia postać listonosza i antyczną boginię zwycięstwa Nike, przy umierającym pocztowcu rozsypane listy. Monument formą i treścią wskazuje na moralne zwycięstwo strony polskiej. Pełne bolesnej dynamiki dzieło powstało według wizji krakowskich artystów: Wincentego Kućmy i jego żony Krystyny Hajdo-Kućmy. Wspomniany artysta jest wybitnym polskim rzeźbiarzem, wielokrotnie nagradzanym i wyróżnianym. Jego pomnikowe prace są też wystawiane w Anglii, Szwajcarii i Indiach.
Pomnik Obrońców Poczty Polskiej wraz z innymi dziełami tego artysty („Poległym w Obronie Ojczyzny” w Częstochowie i „Powstania Warszawskiego” w Warszawie) są przez Wincentego Kućmę nazywane „Tryptykiem Pamięci Narodowej”.
W pobliżu inne upamiętnienia bohaterskiej obrony: Epitafium Męczeństwa pocztowców na dziedzińcu wewnętrznym, epitafia zbiorowe z nazwiskami poległych pracowników. Na wspomnianym podwórzu zobaczyć też można symboliczne nawiązanie do kapitulacji obrońców – odciski dłoni w cegłach muru. W tym miejscu wyczerpanych pocztowców ustawiono po zakończeniu walk.
Do tematyki polskiej społeczności Wolnego Miasta Gdańska, jak też wspomnianej wyżej obrony odnoszą się wystawy placówki muzealnej, działającej w historycznym obiekcie.