Niedaleko

Mechelinki

InfoGdansk
30 lipca, 2022
Zdjęcie: Mechelinki - echa rybackiej przeszłości.

Turystycznych atrakcji i ciekawych możliwości w Trójmieście nie brakuje, a jeśli przyjdzie potrzeba kontaktu z oprawioną w ciszę przyrodą, wtedy warto wybrać się do Mechelinek, oddalonych od Gdyni o zaledwie kilkanaście minut samochodowej jazdy.

W tej kameralnej miejscowości przyroda interesująco łączy się z echami rybackiej przeszłości. W okolicy sporo też ciekawych miejsc i niebanalnych atrakcji turystycznych, powodów do wizyty w Mechelinkach jest więc naprawdę sporo.

Mechelinki – przez wiele stuleci niewielka wieś rybacka

Pierwsze wzmianki o Mechelinkach pochodzą z XIII stulecia, gdy pomorski książę Mściwój II podarował oliwskim cystersom wykorzystywane w osadzie łodzie rybackie. Dzięki takim darowiznom i fundacjom cystersi z Oliwy rośli w siłę i wkrótce odgrywali niepoślednią rolę w religijnym, gospodarczym i kulturalnym życiu całego regionu.

Mechelinki przez długie stulecia były i nadal są niewielką kaszubską wsią rybacką. Nawiązania do tej rybackiej tematyki nietrudno zauważyć. Kutry na brzegu mechelińskiej plaży malowniczo komponują się z taflą Zatoki Puckiej, ciekawa jest też stara szopa rybacka opisana na osobnej informacyjnej tablicy.

W miejscowości działa hala, w której kupić można świeże ryby z połowów i inne produkty rybne.

Zatem cisza i spokój, do tego uspokajająca przyrodnicza oprawa. Mechelińskie plaże zachęcają czystym i złocistym piaskiem, warto więc odpocząć na tutejszym kąpielisku strzeżonym.

W pobliżu Mechelinek znajduje się też startowisko dla paralotniarzy, warto jednak pamiętać – ze względu na wymagające otoczenie użycie paralotni wymaga w tej przestrzeni sporych umiejętności i doświadczenia.

Dojazd do Mechelinek nie jest trudny. Z Gdyni kursują autobusy nr 105 i 146, można też dojechać samochodem lub przejść pieszo z pobliskich Babich Dołów.

Ciekawe miejsca w Mechelinkach i okolicy

Na pewno warto przespacerować się po malowniczym molo. Po stronie prawej (południowej) uwagę przyciąga intrygująca bryła niemieckiej torpedowni w Babich Dołach. Podczas II wojny światowej w tym wielkim kompleksie testowano torpedy lotnicze, od wielu dekad obiekt stanowi malowniczą ruinę. Od tej strony dobrze też widać wyraźnie zarysowany Klif Mecheliński, którego wysokość sięga miejscami 30 metrów.

W oddali po stronie lewej (północnej) znajduje się Cypel Rewski – piaszczysty wał wcinający się w Zatokę Pucką na długość dobrego kilometra.

Zobacz też – Chcesz wypożyczyć samochód w Gdańsku? Nie zwlekaj!

W pobliżu miejscowości powstał spory rezerwat przyrody „Mechelińskie Łąki”, w którym chronione są rzadkie gatunki ptaków i roślinności wydmowej. Na tym obszarze występuje między innymi mikołajek nadmorski -jeden z najciekawszych gatunków roślinności wydmowej.

W pobliskiej Rewie oprócz wspomnianego cypla zobaczyć można charakterystyczny Krzyż Morski, Aleję Zasłużonych Ludzi Morza oraz skorzystać z ciekawej oferty gastronomicznej.

Galeria Mechelinki - fotografie