Informacje

Montaż paneli słonecznych na konstrukcji na gruncie. Poradnik

InfoGdansk
5 lipca, 2021

Przy obecnie rosnących cenach za prąd coraz popularniejsze staje się wykorzystanie systemów fotowoltaicznych. Odnawialne Źródła Energii pozwalają nie tylko zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię elektryczną, ale także przyczyniają się do wsparcia ekologii. Na przestrzeni lat fotowoltaika zdążyła dosyć mocno się rozwinąć, dzięki temu obecnie można zdecydować się na kilka rodzajów tych systemów. Dziś przyjrzymy się natomiast systemom naziemnym. Na czym polega montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie? Jak wygląda budowa? Gdzie warto szukać modułów fotowoltaicznych naziemnych?

Panele fotowoltaiczne naziemne

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie obejmuje dwa etapy.

Pierwszym z nich jest budowa konstrukcji, a drugim podpięcie urządzeń.

Najlepszą orientacją modułów fotowoltaicznych gruntowych jest usytuowanie ich od południowej strony. Co ciekawe, takie zamontowanie modułów sprawia, że mają one o wiele lepszą wentylację i nie przegrzewają się. Nie da się także ukryć, że w naziemnych konstrukcjach jest o wiele łatwiejszy dostęp do tych paneli. Sprawniej się je serwisuje oraz wykonuje przeglądy.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Aby móc poprawnie zamontować moduły fotowoltaiczne na ziemi, trzeba zakotwiczyć rusztowanie. Konstrukcje stelażowe wykonane są bardzo często ze stali ocynkowanej i aluminium, dzięki temu nie pokrywają się korozją, a także są dużo bardziej wytrzymałe. Nie podlegają wpływom niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Co istotne, nie trzeba specjalnie przygotowywać gruntu do stawiania konstrukcji stelażowych, warto jednak skonsultować się z firmą, która miałaby wykonać te prace. Niekiedy zachodzi potrzeba wycięcia krzaku lub też przygotowania specjalnego deskowania, jednak nie jest to regułą, dlatego warto zasięgnąć informacji.

Podczas montażu paneli na gruncie, trzeba zwrócić również uwagę na kąt nachylenia. Powinien on wynosić mniej więcej 35 – 45 stopni, dzięki temu można mieć pewność, że praca modułów będzie naprawdę wydajna.

Konstrukcje gruntowe – gdzie szukać?

Na pewno zastanawiasz się, gdzie szukać wysokojakościowych konstrukcji gruntowych, czyli stelaży, na których staną panele?  Proponujemy skorzystanie z usług Starbudshop, firmy, która zajmuje się sprzedażą, m.in. konstrukcji gruntowych, ale także montażem systemów fotowoltaicznych na gruncie. W ofercie firmy znajdziesz innowacyjne systemy, które zapewniają stabilną konstrukcję pod moduły fotowoltaiczne. Są to produkty, w których zastosowano oryginalną matrycę bijącą k500 z szybkozłączem SDS-Max SDS-HEX.

Systemy te zostały zaprojektowane z myślą o typowych, przydomowych instalacjach fotowoltaicznych. Można je wykorzystywać praktycznie do wszystkich modeli paneli, ponieważ zbudowano je z wydłużonej belki modułowej.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest równie popularny, co podłączenie ich na dachu. Mimo wszystko trzeba zwrócić uwagę na to, aby konstrukcje stelażowe były wytrzymałe. Oprócz podłączenia całego sprzętu należy zakotwiczyć w ziemi wytrzymałą konstrukcję naziemną, na której zostaną zamontowane panele. Jeśli szukasz odpowiednich produktów, warto skorzystać z oferty Starbudshop. Firma sprzedaje wysokojakościowe konstrukcje gruntowe, które sprawdzają się praktycznie pod wszystkie panele fotowoltaiczne dostępne obecnie na rynku.