Informacje

Rodzaje ekologicznych źródeł energii dla domu. Które wybrać?

InfoGdansk
13 czerwca, 2021

Coraz więcej osób martwi się o stan środowiska naturalnego i chętnie sięga po rozmaite ekologiczne rozwiązania. W podejmowaniu decyzji na ich korzyść przemawia również fakt, że są coraz bardziej efektywne i wygodne w użytkowaniu. Dotyczy to np. źródeł energii dla domu czy firmy. Dowiedz się, jakie ekologiczne rozwiązania są dostępne na rynku i w które z nich warto zainwestować już teraz.

Fotowoltaika – pozyskiwanie energii ze słońca

Fotowoltaika jest ostatnio niezwykle popularna, a słońce wyrasta na prawdziwego lidera odnawialnych źródeł energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu lub na działce w pobliżu domu pozwala nie tylko zmniejszyć swój udział w wykorzystaniu paliw kopalnych, ale również uzyskać naprawdę duże oszczędności. Panele produkują energię elektryczną ze słońca, nie generując przy tym żadnych kosztów eksploatacyjnych. Jednorazowa inwestycja wystarcza na kilkadziesiąt lat, a zwraca się już po kilku. Dzięki nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, montując panele fotowoltaiczne w domu, możesz stać się prosumentem. Wówczas nadwyżki wynikające ze zwiększonej produkcji energii w długie, słoneczne dni można oddać do sieci w zamian za możliwość ich odebrania (w max. 80%) w późniejszym terminie. Wszystko to sprawia, że produkcja zielonej energii jest nie tylko wygodna, ale również niezwykle opłacalna. Dobrze dobrana energia fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować odpowiednie ilości prądu do pokrycia całego zapotrzebowania budynku i pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%.

Energia słoneczna do ogrzewania – kolektory

Kolektory słoneczne lub solary to urządzenia, które również korzystają z zielonej energii ze słońca, ale wykorzystują ją do nieco innych celów. W tym przypadku nie jest ona przetwarzana na prąd, a używana do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub też do wspierania systemu centralnego ogrzewania. Elementy montowanych na dachach kolektorów pochłaniają energię słoneczną, z której odbierane jest ciepło. To stosunkowo proste, bezobsługowe i przydatne rozwiązanie, często łączone z innymi metodami wykorzystania OZE. Montaż kolektorów wraz z pompą ciepła pomaga zyskać niezależność w zakresie ogrzewania i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. To bardzo dobre uzupełnienie innych ekologicznych systemów energetycznych.

Pompy ciepła – energia geotermalna i ciepło z powietrza

W ostatnim czasie na popularności zyskują też pompy ciepła. To urządzenia zajmujące się pozyskiwaniem całkowicie naturalnej energii ze źródeł odnawialnych: z gruntu, wody lub powietrza. Do pracy potrzebują jedynie niewielkich ilości energii elektrycznej, a dobrze dobrane są w stanie zapewnić budynkowi samowystarczalność w zakresie ogrzewania. Są bardzo ekologiczne, wydajne i wygodne. Stanowią też najbezpieczniejszy rodzaj urządzenia grzewczego. Dzięki ich połączeniu z fotowoltaiką, czyli własnym systemem produkcji energii elektrycznej, pozwalają pozyskać w zasadzie darmowe ogrzewanie. Koszt ich montażu jest dość wysoki, ale może się zwrócić nawet po kilku latach. Jednocześnie jest to całkowicie bezobsługowy sposób pozyskiwania energii grzewczej.

Gazowe pompy ciepła

Jeśli chcesz korzystać z ekologicznych, odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu, ale obawiasz się kosztów eksploatacyjnych tradycyjnej pompy ciepła na prąd, wybierz pompę gazową. Do jej zasilania wykorzystywany jest gaz ziemny lub biogaz będący paliwem niskoemisyjnym. Podczas jego spalania dochodzi do wytwarzania energii, która dodatkowo zasila instalację grzewczą. To bardzo efektywny i tani sposób na wykorzystanie energii odnawialnej. Pompa może samodzielnie ogrzewać dom i wodę użytkową.

Odnawialne źródła energii w Twoim domu

Na inwestycje w odnawialne źródła energii decyduje się coraz więcej osób. Powodem jest jednak nie tylko dążenie do ekologii, ale również chęć znacznego obniżenia rachunków czy też uniezależnienia się od podwyżek cen energii w Polsce. Klimat do inwestowania w OZE jest obecnie przyjaźniejszy niż kiedykolwiek, między innymi dzięki dotacjom. Dlatego na pewno warto się zainteresować tym tematem. Jeśli chcesz wybrać właściwe odnawialne źródło energii dla swojego domu lub potrzebujesz innego rodzaju pomocy w tym obszarze, skontaktuj się ze specjalistami, takimi jak Boniterm. Zdaj się na fachowców i zadbaj, by energia odnawialna pracowała na Twoją korzyść!