Rozmaitości

Jak wybrać ubezpieczenie łodzi i jachtu?

InfoGdansk
24 lipca, 2023

W naszym kraju ubezpieczenie łodzi i jachtu nie jest obowiązkowe. Wiemy jednak, że ryzyko wystąpienia niebezpiecznych, nieprzewidzianych zdarzeń na drogach śródlądowych czy morskich jest duże, dlatego nie powinien dziwić fakt, że polisy tego typu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wykupienie ubezpieczenia jachtu warto rozszerzyć także o OC skippera. Co daje takie zabezpieczenie? Jak wybrać właściwą ofertę i gdzie jej szukać? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

1. Na czym polega ochrona gwarantowana przez ubezpieczenie łodzi?

2. Ubezpieczenie jachtu – OC i AC

3. Ubezpieczenie skippera – korzystne pakiety

4. Ubezpieczenie załogi

Gdzie znaleźć korzystne ubezpieczenie łodzi? Dobra wiadomość jest taka, że polisy tego rodzaju oferuje kilka towarzystw. Można dzięki temu porównać je w internecie.

Na czym polega ochrona gwarantowana przez ubezpieczenie łodzi?

Jeśli decydujesz się na ubezpieczenie jachtu, warto podejść do tematu kompleksowo i połączyć polisę AC z polisą zapewniającą ubezpieczenie OC jachtu. Dzięki temu towarzystwo pokryje wartość ewentualnych szkód rzeczowych lub osobowych wyrządzonych w czasie i w związku z posiadaniem lub użytkowaniem jachtu. Zakres każdego pakietu przeanalizujemy za chwilę dokładniej.

Warto jednak dodać w tym miejscu, że bardzo często ubezpieczenie jacht oferowane jest w pakietach turystycznych. Można wówczas zdecydować się na rozszerzoną ochronę OC, AC, assistance i NNW, często obejmującą także koszty leczenia.

Ubezpieczenie jachtu – OC i AC

Na początek warto uszczegółowić, co dokładnie zapewnia ubezpieczenie OC jachtu, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W ramach tej polisy można uzyskać środki na pokrycie szkód spowodowanych przez posiadacza jachtu lub innych uczestników rejsu. Przyda się w czasie cieszenia się urokami rejsy i podczas cumowania. Chroni również przed następstwami uszczerbku na zdrowiu i kalectwa osób trzecich.

Z kolei wybór ubezpieczenia jachtów w ramach polisy AC gwarantuje kompleksowe ubezpieczenie jachtu i jego elementów. Dotyczy to także wszelkich sytuacji nieprzewidzianych, na jakie może być narażona łódź, na przykład kradzieży, kolizji, pożaru czy zatonięcia. W przypadku szkody całkowitej można otrzymać całą sumę, na jaką opiewa polisa i jaka została wskazana w umowie.

Ubezpieczenie skippera – korzystne pakiety

Planując wykupienie ubezpieczenia, warto rozważyć także ubezpieczenie OC skippera. Chroni ono bezpośrednio osobę ubezpieczoną w sytuacji, gdy samo ubezpieczenie jachtu nie obejmuje danego zakresu. Ta polisa również nie jest obowiązkowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe zalecają jednak z reguły wykupienie pakietu, w skład którego wchodzi ubezpieczenie jachtów OC oraz ubezpieczenie skippera.

Taki pakiet stanowi podstawę zapewnienia sobie bezpieczeństwa finansowego i zdrowotnego. Ubezpieczony może liczyć na pomoc medyczną i pokrycie kosztów ratowników w razie nieszczęśliwego wypadku. W tym miejscu warto podkreślić, że karta EKUZ nie zawsze gwarantuje istotne świadczenia, które kompleksowa polisa turystyczna pokryje bez problemów.

W pakiecie najczęściej znaleźć można również ubezpieczenie rzeczy osobistych i bagażu oraz kosztów rezygnacji z podróży.

 

Ubezpieczenie załogi

Wypływając w rejs, trzeba również pamiętać o ubezpieczeniu załogi. Ta polisa pokryje przede wszystkim koszty leczenia, również poza granicami Polski, jeśli dojdzie do wypadku lub choroby w czasie wyprawy. Taka polisa działająca w momencie nieprzewidzianych zdarzeń to podstawowy element przygotowania do każdego rejsu.

Materiał zewnętrzny.