Rozmaitości

Czarter jachtów na Mazurach — skąd wynika popularność?

InfoGdansk
12 lipca, 2023

Mazury to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce, gdzie do dzisiaj można znaleźć wiele cudownych miejsc, gdzie czysta natura dostępna jest dla wszystkich na wyciągnięcie ręki. Osoby, które na co dzień szukają spokoju i ciszy, koniecznie powinny odwiedzić te jeziora i skorzystać z oferty czarterów, które są tu bardzo popularne.

Żegluga po jeziorze

Dlaczego czarter jachtów na Mazurach stał się w ostatnich czasach tak bardzo popularny? Z wielu względów. Pierwszy z nich to koszt. Nie wszystkich stać na to, aby wyjechać do słonecznej, ale dalekiej Grecji. Nie każdy może pozwolić sobie na to, aby chociażby udać się do Chorwacji, gdzie każdy Polak witany jest z wielką uprzejmością. Czarter zagraniczny związany jest z wielkimi kosztami.

Nie można jednak odmówić sobie takiej przyjemności, dlatego ludzie rozpoczęli poszukiwania tańszej alternatywy i znaleźli ją bardzo blisko — na naszych rodzimych Mazurach. Przecież to właśnie tutaj znaleźć można wspaniałe jeziora, które są równie piękne. To na nich można znaleźć cudowne wysepki, gdzie można zaszyć się na kilka dobrych dni, z dala od wszystkich hałasów.

Czarter na Mazurach przez dwa tygodnie nie jest tak bardzo kosztowny, jeżeli porówna się go do czarteru zagranicznego. Nic więc dziwnego, że ludzie masowo zaczęli odkrywać możliwości, jakie oferują mazurskie jeziora.

Czarter bez patentu

Czarter na Mazurach stał się tak bardzo popularny nie tylko ze względu na niskie ceny, ale również dlatego, że można pozwolić sobie na niego bez patentu. Jeszcze do niedawna tylko i wyłącznie osoby, które posiadały stosowne uprawnienia, mogły pozwolić sobie na wynajęcie jachtów.

Dzisiaj polskie przepisy pozwalają na wynajęcie takiego jachtu, ale trzeba liczyć się z tym, że jest to mocno obwarowane przepisami. Osoby, które nie posiadają patentu, mogą pozwolić sobie na wynajęcie łodzi, której długość kadłuba nie przekracza 7,5 metra. Czy to się opłaca?

Oczywiście, że tak. Jest to doskonała propozycja dla osób, które dopiero zastanawiają się, czy nadają się w ogóle do żeglowania. Zawsze po takim pierwszym rejsie można przekonać się, czy warto kontynuować przygodę z żeglowaniem, czy jednak odpuścić sobie już na zawsze żeglowanie. W końcu nie każdy jest skłonny do tego, aby pokochać nocowanie na łodzi.

Wakacje w innej formie

Czarter na Mazurach to również zupełnie inna forma spędzenia wakacji niż do tej pory. Zdecydowana większość społeczeństwa przyzwyczaiła się do tego, że na okres wakacyjny wynajmuje pokój w hotelu, pensjonacie itd. A może czas na to, aby pozwolić sobie na bardziej ekstremalne warunki, jak chociażby nocleg na jachcie? Bez wszystkich dostępnych wygód?

Czas sprawdzić się w nieco trudniejszych warunkach, które pokazują na czym, tak naprawdę polega życie. Nie trzeba się obawiać, bowiem na początku może wydawać się to nieco przerażające, ale tak naprawdę nie jest. Na pierwszy raz warto wynająć taki jacht na weekend, na kilka dni, dzięki czemu będzie można sprawdzić, czy człowiek nadaje się do tego, aby częściej korzystać z ofert czarterów.