Rozmaitości

Jak urządzić garderobę marzeń?

InfoGdansk
12 sierpnia, 2022

Garderoba to pomieszczenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Pełni szereg istotnych funkcji – nie tylko pomaga w uporządkowaniu i przechowywaniu posiadanej odzieży, ale także pozwala uniknąć nieporządku w sypialni, w której zazwyczaj znajduje się szafa z ubraniami. Urządzenie funkcjonalnej garderoby nie jest jednak tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać.

Dlaczego garderoba przyda się w każdym domu?

Choć niektórzy mogą kojarzyć garderobę z luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić, wbrew pozorom jest to bardzo użyteczne pomieszczenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Przede wszystkim pozwala ona na posegregowanie posiadanej odzieży. W praktyce może to przynieść bardzo wymierne korzyści. Porządek wśród ubrań oznacza, że z góry wiadomo, co gdzie się znajduje, a co za tym idzie – łatwiej jest odnaleźć element garderoby, który akurat zamierza się założyć. Skutkuje to oszczędnością czasu, który w przeciwnym wypadku trzeba byłoby poświęcić na długie, często bezowocne poszukiwania.

Kolejną zaletą jest fakt, że dobrze urządzona garderoba pozwala przyjrzeć się swoim ubraniom. W uporządkowanej przestrzeni przeznaczonej na przechowywanie odzieży łatwiej jest zauważyć, ile ma się spodni, butów czy swetrów. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie powielania posiadanych rzeczy czy kupowania kolejnej części garderoby, która nie jest nam potrzebna.

O czym należy pamiętać, urządzając garderobę?

Garderoba marzeń powinna być przede wszystkim funkcjonalna oraz urządzona w taki sposób, by jak najefektywniej zagospodarować całą dostępną przestrzeń. Podstawą są szafy, półki lub wieszaki – w zależności od tego, jakiego rodzaju ubrań posiada się najwięcej. Płaszcze i kurtki najlepiej przechowywać na wieszakach, by nie uległy zniszczeniu oraz zajmowały możliwie najmniej miejsca.

Natomiast podkoszulki, swetry, spodnie i spódnice w zależności od preferencji przechowywać można również na wieszakach lub złożone na półkach. Należy wziąć pod uwagę także materiał, z którego wykonano ubranie – swetrów z delikatnych tkanin lepiej nie umieszczać na wieszakach, gdyż w ten sposób mogą się odkształcić. Niezwykle przydatne są również szuflady, które ułatwiają przechowywanie drobnych elementów garderoby, takich jak choćby bielizna czy biżuteria ukryta w specjalnych szkatułkach bądź gablotkach.

Z kolei zamontowane na ścianie półki przydadzą się w przypadku dodatków, takich jak torebki czy buty. Dzięki temu nie tylko nie ulegną one zniszczeniu poprzez zgniecenie wśród ubrań, ale i będą doskonale wyeksponowane. Praktycznym rozwiązaniem jest także urządzenie garderoby w pomieszczeniu bez dużych okien, a jeżeli nie ma takiej możliwości, warto przysłaniać je zasłonami nieprzepuszczającymi dużych ilości światła – pozwoli to uniknąć blaknięcia odzieży.

Meble do garderoby znajdziesz na citymeble.com

Garderoba skrojona na miarę

Idealna garderoba będzie się nieco różnić w przypadku różnych osób. Miłośnik dodatków powinien zainwestować w większą liczbę półek, dzięki czemu wszystkie buty czy torebki będą widoczne na pierwszy rzut oka. Podobnie w przypadku posiadacza znacznej ilości T-shirtów z nadrukami – najpraktyczniejsze będzie z całą pewnością przechowywanie ich złożonych na półkach.

Natomiast entuzjaście biżuterii przydadzą się liczne szuflady. Dlatego też decydując się na urządzenie garderoby dobrze jest dokonać przeglądu swojej szafy oraz zastanowić się, jakich elementów odzieży posiada się najwięcej, a potem zorganizować przestrzeń w ten sposób, by była ona dla nas jak najbardziej funkcjonalna. Jest jednak jeden obowiązkowy element wspólny dla każdej garderoby – mowa oczywiście o lustrze. Umożliwia ono przymierzanie posiadanych ubrań oraz sprawdzenie, jak wygląda się w danej kreacji.