Przyroda

Hipopotam Malela – nowy lokator w gdańskim ZOO

InfoGdansk
2 stycznia, 2025
Zdjęcie: Hipopotam Malela – nowy lokator w gdańskim ZOO. Fot. Gdański Ogród Zoologiczny.

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym pojawił się nowy lokator. Samica hipopotama karłowatego nosi imię Malela, liczy sobie 8 lat i waży nieco ponad 200 kg.

Malela przyjechała do Gdańska z Loro Parku na Teneryfie, jej daleka podróż wpisuje się w światowy program ratowania zagrożonych wyginięciem hipopotamów karłowatych.

Hipopotamy karłowate w gdańskim ZOO

Pierwsze hipopotamy karłowate pojawiły się gdańskim ZOO w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Para Drops i Niunia doczekała się licznego potomstwa, które mieszka do dzisiaj w wielu placówkach zoologicznych, między innymi w Polsce, Francji i Danii.

Samica Malela po odpowiedniej adaptacji zostanie przedstawiona samcowi Sapo, który do gdańskiego ZOO trafił kilkanaście lat temu.

Hipopotamy karłowate są od dłuższego czasu zagrożone wyginięciem, stąd decyzja koordynatora ochrony gatunku o wysłaniu młodej samicy do gdańskiej placówki.

-Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem, stąd decyzja koordynatora o przyznaniu nam młodszej samicy. Hodowla zachowawcza tego gatunku w ogrodach zoologicznych jest niezwykle ważna dla jego ochrony i przetrwania. – mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

 

Transport Malely był sporym wyzwaniem organizacyjnym. Najpierw młoda samica została odpowiednio zabezpieczona i przewieziona samolotem, następnie w specjalnym busie dotarła do gdańskiego ZOO.

-Transportem zwierząt między ogrodami zoologicznymi zajmują się wyspecjalizowane firmy przewozowe, które posiadają wieloletnie doświadczenie w tej branży. W tym przypadku potrzebna była również odpowiednia skrzynia transportowa, która spełnia wymagania narzucone przez linie lotnicze. – mówi Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych, zajmująca się organizacją wymian zwierzętami. – Po wylądowaniu, skrzynia z hipopotamkiem została przepakowana do ogrzewanego busa. Dalsza podróż odbyła się drogą lądową.

 

Wspomniany samiec Sapo nieprzypadkowo nosi takie, a nie inne imię, bo w Parku Narodowym Sapo w Liberii żyje największe skupisko hipopotama karłowatego na świecie.

Ochrona hipopotamów karłowatych

Hipopotamy karłowate różnią się trybem życia od swoich większych kuzynów hipopotamów nilowych. Przede wszystkim żyją samotnie lub ewentualnie w małych grupach, a w pary łączą się tylko na czas godów.

Ze względu na utratę siedlisk populacja tych ssaków znacząco się zmniejszyła i jest obecnie szacowana na ok. 2 tysiące osobników żyjących w lasach deszczowych i na bagiennych terenach zachodniej Afryki.
Z tego powodu wielkiego znaczenia nabrała ich hodowla w ogrodach zoologicznych, w których chętnie się rozmnażają i żyją znacznie dłużej niż w naturze.

Samica Malela zamieszkała w wygodnym pawilonie. Placówkę warto również odwiedzić z wielu innych powodów. Gdański Ogród Zoologiczny uchodzi za najładniej położony w Polsce, na jego rozległym obszarze mieszka 868 osobników reprezentujących 164 gatunki zwierząt.