Informacje

Gdańskie lemury w nowym domu

InfoGdansk
8 kwietnia, 2024
Zdjęcie: Lemur wari czarno-biały. Fot. Wojciech Kopczyk.

Na początku kwietnia ciekawa informacja nadeszła z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Podczas konferencji prasowej z udziałem władz miasta i zoologicznej placówki poinformowano o otwarciu nowego pawilonu dla lemurów wari czarno-białych.

Po trwającej pół roku budowie oraz wielu zawirowaniach związanych z transportem zwierząt spoza obszaru Unii Europejskiej można wspólnie przywitać nowych mieszkańców gdańskiego ZOO.

Lemury w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym

Lemur wari czarno-biały, bo  o nim mowa, to gatunek zamieszkujący niewielkie obszary wschodniego Madagaskaru. Niestety poprzez niszczenie środowiska naturalnego odnotowano pięciokrotny spadek ich liczebności. W związku z tym został on sklasyfikowany jako gatunek krytycznie zagrożony. Dzięki hodowli w ogrodach zoologicznych istnieje szansa na zachowanie i ochronę tych pięknych zwierząt.

-Są to zwierzęta, które są krytycznie zagrożone wyginięciem, dlatego takie bardzo wartościowe dla nas. Para którą mamy w gdańskim zoo jest parą hodowlaną mamy nadzieję, że doczekamy się młodych – mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

 

W naturze jest mniej zwierząt niż w ogrodach zoologicznych, mówi się, że ok. 450, a w ogrodach zoologicznych blisko 800 osobników na całym świecie.

Zobacz też – Kulinarne oblicze Trójmiasta: Smakuj każdy moment

Lemury wari czarno-białe są gatunkiem programowym czyli w ramach EAZA ogród podlega bardzo restrykcyjnej weryfikacji żeby móc je posiadać. Koordynator tego gatunku zdecydował, że zgodę na rozmnażanie otrzymamy w przypadku sprowadzenia zwierząt z Wielkiej Brytanii.

-Transport spoza Unii Europejskiej oznaczał całe mnóstwo dokumentów i ustaleń weterynaryjnych. Jesteśmy ambitni, dlatego podjęliśmy to wyzwanie i tym samym otworzyliśmy furtkę kolejnym ogrodom zoologicznym. Na podstawie naszej pracy kolejne naczelne będą mogły być sprowadzone z Wielkiej Brytanii. Jest to ważne ze względu na przepływ genów –dodaje Beata Kuźniar, kierownik działu zwierząt drapieżnych.

 

Adaptacja gdańskich lemurów

Obecnie zwierzęta odpoczywają po bardzo długiej podroży. Lemury zaznajamiają się z nowym domem oraz opiekunami, dlatego potrzebują spokoju i ciszy.

Podczas aklimatyzacji nie będzie możliwości podglądania ich przez szybę. W przyszłości do ich dyspozycji będzie również wyspa. Oba osobniki przyjechały z Wielkiej Brytanii. Samica o imieniu Sakina urodziła się
w Howletts Wild Animal Park, natomiast samiec Tanjona w Kopenhadze, skąd później trafił do Colchester. Oba urodziły się w 2016 roku, a w maju skończą 8 lat.

Współpraca z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego

Budowa pawilonu dla lemurów była możliwa dzięki podjęciu nowatorskiej dla ZOO współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego.

-Przedstawiamy dalszy ciąg dobrych informacji, w zeszłym tygodniu przywieźliśmy samicę żyrafy. Dzisiaj kolejna dobra informacja kiedy w gdańskim ogrodzie zoologicznym pojawia się nowy zagrożony gatunek. Warto to podkreślić, że oprócz funkcji komercyjnej zoo realizuje podstawowy cel czyli ochrona gatunków zagrożonych. Ta inwestycja pierwszy raz powstała w takiej właśnie współpracy i zachęcam innych sponsorów do realizowania takich inwestycji w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym – mówi Piotr Kryszewski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska.

 

Zobacz też – Żyrafa ugandyjska w gdańskim ZOO

-Bardzo się cieszę, że włączyliśmy się w promocje lemurów. Z przyjemności będziemy oglądać lemury wari. – dodaje Alicja Skonieczna, Prezes Zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

 

Inwestycja została sfinansowana przez Gminę Miasta Gdańska oraz Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego. W zamian za dofinansowanie, ogród zoologiczny zapewnił Agencji świadczenia marketingowe, m.in. tytuł Partnera ZOO i wyłącznego Opiekuna nowego gatunku, oznakowanie GARG na terenie i w materiałach edukacyjnych ogrodu.