Informacje

Żyrafa ugandyjska w gdańskim ZOO

InfoGdansk
2 kwietnia, 2024
Zdjęcie: Żyrafa ugandyjska w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.

W Gdańsku zamieszkała najwyższa mieszkanka w regionie – pierwsza samica żyrafy w historii Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

– Prosto z Budapesztu przyjechała do nas samica żyrafy ugandyjskiej. To 7-letnia Alia, która zaraz po przyjeździe otrzymała nowe imię –mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. -Dotychczas nasza grupa żyraf składała się z samych samców. Dwa lata temu nasze stado opuścił samiec żyrafy siatkowanej o imieniu Ignaś, który niedawno został ojcem – dodaje.

 

Żyrafy mają własnego koordynatora, który nadzoruje hodowlę gatunku, dlatego dalsza decyzja zależała właśnie od zgody koordynatora. W zeszłym roku samiec Gienek wyjechał do Holandii, a gdańskie ZOO otrzymało zgodę na sprowadzenie samicy.

Rolą współczesnego ogrodu zoologicznego jest hodowla zagrożonych gatunków tak, aby zachować jak najlepsze genowo osobniki. Tak też było w tym przypadku, Gdański Ogród Zoologiczny sprowadził samicę z Budapesztu.

Żyrafa Alia w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym

Prawo do nadania imienia zostało wylicytowane w trakcie tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a zwycięzcą została firma MDR Inwest Sp. z o.o. Imię Alia w języku arabskim oznacza niebo albo wzniosłość.

Zobacz też – Kulinarne oblicze Trójmiasta: Smakuj każdy moment

Aktualnie w Gdańsku mieszka WiechuAki. Wiechu przyjechał do Gdańska w 2008 r. jako jeden z pierwszych mieszkańców żyrafiarni. Ma 17 lat, a jego rola w gdańskim stadzie będzie polegała na byciu emerytem. Akintunde, przez opiekunów nazywany jest Aki urodził się 12 lat temu w Emmen w Holandii. To właśnie młodszy z kawalerów został wytypowany do roli samca czołowego, a sprowadzenie dla niego partnerki oznacza, że możemy w Gdańsku spodziewać się hodowli.

-Na samicę musieliśmy czekać ponad 16 lat, tyle bowiem minęło od otwarcia żyrafiarni w Gdańsku. W końcu możemy rozpocząć hodowlę żyraf -mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – na przychówek będziemy musieli trochę poczekać, ponieważ ciąża może trwać ok. 450 dni.

 

Transport żyrafy to wielkie wyzwanie

Wydawałoby się, że rozładunek żyrafy jest prosty, w końcu wystarczy otworzyć drzwi i wpuścić zwierzę do nowego pomieszczenia. W przypadku rozładunku na pewno jest łatwiej niż przy załadunku, ale trzeba pamiętać, że żyrafy są bardzo płochliwymi zwierzętami. Istotne jest tutaj zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa, ciszy oraz spokoju.

-Transport żyraf jest bardzo skomplikowany i zależny m.in. od temperatury. Właśnie, dlatego przekładaliśmy go kilkukrotnie – mówi Paweł Ciesielski specjalista ds. mediów społecznościowych.

 

Alia aktualnie potrzebuje spokoju, ponieważ zapoznaje się z miejscem i nowymi towarzyszami. Zajmuje boksy niewidoczne dla zwiedzających, ale ma już kontakt wzrokowy i zapachowy ze swoim przyszłym partnerem. Stopniowo będziemy przełamywać kolejne bariery i zapoznawać ją z nowym miejscem.

Żyrafa ugandyjska – gatunek narażony na wyginięcie

W 1985 r. oszacowano, że na wolności żyło ok. 160 000 żyraf, a w 2016 stwierdzono, że jest ich poniżej 100 000. Głównymi przyczynami spadku populacji żyraf jest utrata siedlisk i bezpośrednie zabijanie dla mięsa.

Żyrafy żyją w niewielkich grupach lub samotnie. Ich podstawowym pokarmem są liście i młode pędy akacji, uzupełnienie diety stanowią kwiaty i owoce. W ogrodach zoologicznych karmione są specjalistycznym granulatem dla żyraf.

Zobacz też – Zalety wynajmu busów w Gdańsku na wyjazdy grupowe i imprezy okolicznościowe

W ciągu dnia żyrafa może zjeść ponad 50 kg liści! Dorosła żyrafa osiąga masę ciała od 830 do 1200 kg. Samce są większe i masywniejsze, a dorastają nawet do 5,5 metra wysokości. W środowisku naturalnym żyją średnio 10 lat, a w ogrodach zoologicznych dożywają nawet do ponad 20 lat.