Rozmaitości

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej w Gdańsku

InfoGdansk
27 kwietnia, 2022

Ogromny postęp techniczny oraz rozwój wiedzy sprawiły, że medycyna zaczęła rozwijać się w błyskawicznym tempie. Jedną z jej dziedzin, która poczyniła znaczące postępy jest, bez wątpienia chirurgia plastyczna umożliwiająca wpływanie na defekty i wygląd naszych ciał. Nic, więc dziwnego, że systematycznie wzrasta liczba pacjentów obu płci i w każdej grupie wiekowej, którzy chcą skorzystać z dobrodziejstw chirurgii plastycznej. Dzieje się tak, ponieważ właśnie ta dziedzina medycyny jest w stanie, nie tylko diametralnie zmienić nasz wygląd, ale i pomóc nam pozbyć się kompleksów mogących destrukcyjnie wpływać na nasze życie i chęć nawiązywania kontaktów z innymi. Zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej jest wiele, jednak w większości polskich klinik przodują te same procedury, wybierane zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. A jak wygląda to w Gdańsku? Oto lista 5 najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej w tym mieście przygotowana wspólnie z Kliniką Derm Estetyka w Gdańsku.

Korekta uszu

Jako pierwszy chcemy przedstawić zabieg korekty uszu, który ma za zadanie odpowiednie modelowanie wyglądu i położenia małżowiny usznej względem głowy. Wśród kilku deformacji, które są powodem podjęcia się przez pacjentów tego rodzaju zabiegu najczęściej spotyka się problem odstających uszu. I mimo, iż nie ma on praktycznie żadnego wpływu na nasze zdrowie to może znacząco oddziaływać na samoocenę oraz psychikę pacjenta, który z powodu odstawania uszu nie chce brać udziału w życiu publicznym i kontaktach społecznych. Wśród innych defektów, które kierują pacjentów w stronę klinik chirurgii plastycznej są takie problemy jak przerośnięte płatki uszu, nadmiernie rozbudowane ucho, niedorozwinięta grobelka a nawet całkowity brak małżowiny usznej.

Przebieg zabiegu

Otoplastyka, czyli korekta uszu to zabieg charakteryzujący się małą inwazyjnością przy równoczesnym uzyskaniu niesamowitych i trwałych efektów. Z reguły trwa on od 60 do 90 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jedyny wyjątek stanowią najmłodsi i niewspółpracujący pacjenci, u których stosuje się często znieczulenie ogólne. Zabieg rozpoczyna się od wykonania niewielkiego nacięcia tuż za płatkiem ucha, tak by dostać się do jego chrząstki. Następnie jest ona modelowana, w taki sposób, by ucho uzyskało pożądany kształt i położenie. Końcowy etap zabiegu to założenie cienkich szwów oraz opaski stabilizującej.

Korekta powiek

Kolejnym zabiegiem cieszącym się ogromną popularnością wśród pacjentów z Gdańska jest korekta powiek. Jego celem jest skorygowanie ilości skóry w okolicach oczy a także przywrócenie jej napięcia i młodszego wyglądu. Zabieg ten jest również polecany u osób starszych, u których nadmiar skóry może przesłaniać źrenice oka i powodować znaczne problemy ze wzrokiem. W takim przypadku nie będzie to już tylko defekt kosmetyczny a potencjalnie niebezpieczna sytuacja, która może zagrażać zdrowiu a nawet życiu pacjenta.

Przebieg zabiegu

Zabieg korekty powiek, podobnie jak otoplastyka, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym. Czas trwania jest zróżnicowany i wynosi od 45 minut do nawet 2 godzin, w zależności od stopnia zaawansowania problemu oraz wybranej techniki. Tak możemy przeczytać na stronie https://derm-estetyka.pl/plastyka-powiek-lifting-powiek-101.html/, zabieg korekty powiek polega na wykonaniu niezwykle precyzyjnego nacięcia powieki oraz usunięciu nadmiaru skóry w tym rejonie, tak by odświeżyć spojrzenie i wygładzić skórę. Na koniec lekarz zakłada cienkie szwy w miejsce cięcia, które nie pozostawiają praktycznie żadnej blizny.  Szwy te zdejmowane są z reguły po 7 dniach od zabiegu a przez około dwa tygodnie pacjent może spodziewać się obrzęku oraz zasinienia okolic oczu.

Powiększanie biustu

Nieco bardziej skomplikowanym zabiegiem, który również cieszy się ogromną popularnością jest powiększanie biustu. Istnieją dwie techniki wykorzystywane do tego celu: zabieg z użyciem implantów piersiowych oraz procedura z użyciem własnego tłuszczu. Pierwsza z nich stosowana jest w celu maksymalnego powiększenia biustu, zaś druga, zdecydowanie mniej inwazyjna i bezpieczniejsza, do jego. Zabieg z użyciem tłuszczu własnego pacjentki pozwala również na równoczesne wyszczuplenie innej partii ciała poprzez odessanie materiału do przeszczepu.

Przebieg zabiegu

Jak wskazuje strona https://derm-estetyka.pl/powiekszanie-biustu.html/ – każda z technik powiększania biustu charakteryzuje się innym przebiegiem, przy czym procedura z wykorzystaniem implantów jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i wymaga użycia znieczulenia ogólnego.  Technika ta polega na wykonaniu nacięcia pod piersią lub z jej boku i umieszczenie tam wcześniej dobranego przez lekarza implantu piersiowego.  Ostatni etap zabiegu to założenie szwów na ranę, które zdejmowane są po około siedmiu dniach rekonwalescencji.

 

Druga z technik polega na pobraniu komórek tłuszczowych z okolic fałdu brzusznego pacjentki, a następnie ich odpowiednie przefiltrowanie. Powstały w ten sposób materiał wszczepia się w pierś przy pomocy kaniuli, dzięki czemu rana pooperacyjna jest niewielka i nie pozostawia widocznej blizny.

Plastyka brzucha

Innym ze stosunkowo popularnych, chociaż dosyć inwazyjnych zabiegów jest plastyka brzucha, czyli abdominoplastyka. Jest to procedura skierowana do pacjentów, który w wyniku szybkiej utraty kilogramów lub operacji borykają się z rozciągniętą i zwiotczałą skórą na brzuchu. Zabieg plastyki brzucha pozwala na usunięcie tego nadmiaru raz ujędrnienie i wyszczuplenie brzucha. Dodatkowo umożliwia on podkreślenie mięśni oraz likwidację rozstępów i różnego rodzaju defektów skóry w tym obszarze.

Przebieg zabiegu

Z uwagi na sporą inwazyjność, zabieg abdominoplastyki przeprowadzany jest jedynie po wcześniejszym dokładnym wywiadzie oraz szeregu badań lekarskich, mających na celu wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Plastyka brzucha może być wykonywana różnymi technikami, które łączy wspólny element. Jest nim oddzielenie mięśni brzucha od tkanki tłuszczowej i usunięcie nadmiaru skóry wraz ze wspomnianym wcześniej tłuszczem. Zabieg ten bywa skomplikowany, dlatego może wiązać się z bólem w pierwszych dniach rekonwalescencji. Dodatkowo, dla utrzymania pożądanych efektów należy ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych, wśród których znajduje się noszenie specjalnej bielizny uciskowej a także utrzymywanie odpowiedniej diety i stylu życia.

Medycyna estetyczna

Ostatnim rodzajem zabiegów, niezwykle popularnym wśród pacjentów z Gdańska jest szeroko rozumiana medycyna estetyczna, która ma na celu spowolnienie starzenia się naszej skóry. Można go osiągnąć poprzez stymulowanie procesów regeneracyjnych skóry, lub poprzez wypełnianie zmian i niedoskonałości kwasem hialuronowym. Wśród zabiegów z zakresu medycyny estetycznej najpopularniejsze będą: usuwanie zmarszczek botoksem oraz modelowanie twarzy kwasem hialuronowym.

Usuwanie zmarszczek przy użyciu botoksu

Jest to najmniej inwazyjny zabieg, jaki znalazł się na przygotowanej przez nas liście. Substancja wykorzystywana w tym przypadku do usuwania zmarszczek to toksyna botulinowa, czyli jedna z najsilniejszych trucizn występujących w przyrodzie. Podawana w odpowiednich dawkach jest ona w stanie czasowo zmniejszyć moc skurczów wybranych mięśni twarzy, by zatrzymać pogłębianie się zmarszczek i zmniejszyć ich widoczność.

Przebieg zabiegu

Zabieg usuwania zmarszczek botoksem (https://derm-estetyka.pl/zmarszczki-czola-pod-oczami-miedzy-brwiami.html/) trwa jedynie około 10 – 20 minut i nie wiąże się praktycznie z żadną rehabilitacją. Nie jest to jednak procedura prosta, dlatego powinna być wykonywana przez specjalistę dogłębnie orientującego się w anatomii ludzkiej twarzy. Zabieg polega na nałożeniu na twarz pacjentki specjalnego kremu znieczulającego a następnie precyzyjnemu wstrzyknięciu odpowiedniej dawki substancji w wybrane miejsca na twarzy. Efekt porażenia mięśni utrzymuje się nawet do 6 miesięcy.

Modelowanie twarzy kwasem hialuronowym

Modelowanie twarzy kwasem hialuronowym, czyli wolumetria ma na celu korygowanie lub też przywrócenie pożądanego kształtu twarzy oraz jej widoczne odmłodzenie i wygładzenie. Zabieg pozwala na zahamowanie oznak starzenia oraz poprawę owalu twarzy, dlatego jest stosowany przez pacjentów w różnym wieku. Kwas hialuronowy używany do tego celu jest naturalną substancją występującą w naszym ciele, która zanikając wraz z wiekiem destrukcyjnie wpływa na jędrność i nawilżenie skóry twarzy. Zastrzyki z jego użyciem przywracają zatem twarzy młodzieńczy blask, którego pragnie tak wiele osób.

Przebieg zabiegu

Zabieg wolumetrii twarzy trwa od 15 do 40 minut i wykonywany jest przy użyciu znieczulenia specjalnym kremem. Procedura polega na iniekcji przygotowanego wcześniej preparatu na bazie kwasu hialuronowego w wybrane miejsca na twarzy pacjenta, tak by wypełnić wszelkie ubytki i nadać twarzy pożądany kształt. Efekt zabiegu widoczny jest od razu i utrzymuje się od roku do dwóch lat w zależności od wahań wagi, stylu życia oraz indywidualnych cech pacjenta/pacjentki.

 

 

Galeria Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej w Gdańsku