Miejsca

Falochron Zachodni

InfoGdansk
2 października, 2022
Zdjęcie: Falochron Zachodni - jeden z najciekawszych gdańskich punktów widokowych.

Promenada o długości 80 metrów znajduje się przy wejściu do gdańskiego portu wewnętrznego i stanowi jeden z najciekawszych miejskich punktów widokowych.

Z falochronu podziwiać można wygięty łuk Zatoki Gdańskiej z rozciągniętą aglomeracją trójmiejską w tle oraz fascynujący w swej dynamice ruch portowy. Doskonale więc widać sunące po falach statki pasażerskie, tankowce i masowce z czujną asystą holowniczą.

Remont Falochronu Zachodniego

Gruntowna przebudowa opisywanego falochronu odbyła się w 2008 roku, szeroko zakrojone prace zostały przeprowadzone w ramach projektu „Modernizacja wejścia do Portu Wewnętrznego”. Wcześniejszy falochron był usytuowany pod niekorzystnym kątem, z tej przyczyny zawężał ujście Kanału Portowego i utrudniał wymagające ostrożności manewry morskie.

Dzięki udanej przebudowie nastąpiło poszerzenie portowego wejścia z 72 do 90 metrów. W trakcie prac pogłębiono i zabezpieczono też portowy tor podejściowy. Z portowego wejścia mogą więc korzystać statki o długości do 250 metrów, szerokości 36 m i zanurzeniu do 10,6 m.

Modernizacja znacząco zwiększyła potencjał gdańskiego portu wewnętrznego, który wcześniej coraz bardziej odstawał od znacznie korzystniej położonego Portu Północnego.

Falochron nadal pozostawał w jurysdykcji portowej i jako część Wolnego Obszaru Celnego był niedostępny dla turystów i spragnionych widoków mieszkańców. Dopiero w 2015 roku dobiegły końca proceduralne działania i wkrótce potem nastąpiło otwarcie tej ciekawej przestrzeni.

Falochron Zachodni natychmiast stał się popularnym miejscem spacerów i rekreacji, szczególnie chętnie odwiedzanym przez aktywnych użytkowników Instagrama. Zdjęcia z charakterystyczną zieloną latarnią rzeczywiście prezentują się intrygująco i ciekawie.

Z Falochronu Zachodniego dobrze widać Westerplatte z monumentalnym Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Natomiast za Basenem Władysława IV zauważyć można latarnię morską z końca XIX wieku, uznawaną za najładniejszy taki obiekt na bałtyckim wybrzeżu.

Falochron Zachodni – plany na przyszłość

Kilka lat temu zaproponowano przekształcenie Falochronu Zachodniego w wizytówkę portowego Gdańska. Napis 'Port Gdańsk” miał witać zmierzające w stronę miasta statki, w pobliżu zamierzano też wybudować tak zwany ’Dom Przyszłości” – budynek z tarasem widokowym, zapleczem gastronomicznym i wystawą opowiadającą o historii, działalności gdańskiego portu i planach jego rozwoju.

Falochron Zachodni z charakterystyczną latarnią.

Zakreślone z rozmachem plany zakładały więc budowę swego rodzaju „bramy morskiej do miasta Gdańska”, ale mimo zapowiedzi tych propozycji nie zrealizowano. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk rozważał też przebudowę przestrzeni Falochronu Zachodniego we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej. Połączenie wystaw działających po tej stronie Kanału Portowego z nieodległym Westerplatte z pewnością wymagałoby uruchomienia i utrzymania sprawnie działającej przeprawy promowej.

Być może zarysowane plany zostaną w przyszłości zrealizowane i wtedy ciekawa przestrzeń stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna, potencjału w tej części miasta z pewnością nie brakuje.

Jak dojść do Falochronu Zachodniego

Zdecydowanie najłatwiej od strony Brzeźna, wtedy wyprawę warto połączyć z przejściem przez Park Brzeźnieński im. J. J. Haffnera – jeden z najciekawszych historycznych parków na terenie Gdańska. Zatem przemieszczając się w kierunku Nowego Portu należy dojść do ścieżki, która wiodąc wzdłuż brzegu Zatoki Gdańskiej doprowadzi do opisywanej promenady.

Z dojściem od strony Nowego Portu jest nieco trudniej, bo należy obejść rozległy teren Wolnego Obszaru Celnego i następnie na wysokości plażowego wejścia nr 34 skręcić w prawo w ścieżkę wspomnianą powyżej.

Po drodze warto zwrócić uwagę na doskonale widoczne obiekty Baterii Portowej, wielkich rozmiarów budowle powstały w drugiej połowie XIX wieku.

Artykuł przygotowany dzięki współpracy z serwisem razemdlainnych.org.pl