Rozmaitości

Czym są blokady parkingowe i jak z nich korzystać?

InfoGdansk
25 sierpnia, 2022

Blokady parkingowe są skutecznym sposobem na zapewnienie sobie stale dostępnego miejsca dla swojego auta. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba się martwić tym, że nasze miejsce parkingowe, zostanie zajęte przez innych samochód. Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy może taką blokadę zamontować?

Gdzie stosuje się blokady parkingowe?

Z blokadami parkingowymi spotkać się można zazwyczaj na prywatnych parkingach przy blokach, budynkach firmowych i różnego rodzaju instytucjach. Uniemożliwiają one zajmowanie innym wybranych miejsc parkingowych. Dzięki blokadom dostępnym w sklepie internetowym https://www.drogowi.pl/ można skuteczne zapewnić odpowiednią ilość miejsc do parkowania mieszkańcom danego osiedla czy pracownikom firmy. 

Czy każdy może zamontować blokadę parkingową?

Blokadę parkingową kupić może każdy. Prawo tego nie zabrania. Jednak już kwestię jej montażu regulują odpowiednie przepisy. Nie można samodzielnie zamontować blokady na terenie, który do nas nie należy. To może skończyć się mandatem w wysokości 500 złotych. Jeśli chcemy legalnie umieścić blokadę na opłacanym przez nas miejscu parkingowym, musimy najpierw uzyskać zgodę zarządcy danego terenu, a więc właściciela parkingu. Jest to np. gmina bądź wspólnota mieszkaniowa. 

Co ciekawe, zgoda jest potrzebna także wówczas, gdy wykupiliśmy dane miejsce parkingowe. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że blokada po montażu nie może utrudniać przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. 

Jaką blokadę parkingową warto kupić?

Dużą popularnością na rynku cieszą się standardowe blokady składane typu U. Są one zamykane na klucz. Można je bez większego problemu otwierać i zamykać. Dodatkowo nie sprawiają większych kłopotów w czasie montażu. Taką blokadę parkingową wystarczy przykręcić do podłoża za pomocą specjalnych kołków rozporowych. 

Poza tym wyróżnić warto inne blokady parkingowe np. w formie motyla czy słupka. Te ostatnie są najprostsze pod względem konstrukcyjnym, ale równie skuteczne w działaniu.