Rozmaitości

Co zrobić, aby systemy przeciwpożarowe były skuteczne?

InfoGdansk
9 listopada, 2022

Jedno z największych zagrożeń dla obiektów budowlanych, to ryzyko wystąpienia w nich pożaru. Ogień jest śmiertelnym zagrożeniem, dlatego tak ważna jest skuteczna ochrona przeciwpożarowa. Obejmuje ona różnego rodzaju systemy i urządzenia sygnalizujące, że w budynku pojawił się ogień. Dodać do tego należy także korzystanie z systemów oddymiania oraz systemów sygnalizacji pożarów ssp, które automatycznie informują o tym zdarzeniu jednostki straży pożarnej. Takie systemy montowane są w obiektach użyteczności publicznej, jak szkoły, szpitale, urzędy, ale również banki czy wybrane zakłady pracy.

Co zarządca może zrobić w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków

Osoby, które odpowiadają za stan techniczny podległych im budynków, w rzeczywistości mogą naprawdę wiele zrobić dla poprawy w nim bezpieczeństwa. Jedna z tych rzeczy to regularny serwis systemów przeciwpożarowych, które w tym miejscu zostały wykorzystane. Jak w każdym przypadku systemów bezpieczeństwa, muszą one być sprawdzane i serwisowane. Daje to pewność, że w momencie, kiedy ich praca będzie nam potrzebna, zadziałają, jak należy. Na rynku jest wiele firm specjalizujących się w serwisowaniu systemów sygnalizacji pożaru SSP i właśnie dlatego powinieneś wiedzieć, z których z nich należy korzystać, a których lepiej unikać.

Jakie czynności obejmuje serwis systemów przeciwpożarowych?

Testy ppoż

Czynność polega na sprawdzeniu, czy systemy przeciwpożarowe działają dokładnie w taki sposób, w jaki zostały zaprojektowane. Aby to potwierdzić, może dojść do próbnego, kontrolowanego zadymiania budynku, celem wykrycia czy systemy ppoż pracują prawidłowo. W przypadku innych systemów możliwe jest również ich testowanie drogą elektroniczną, czyli serwis ppoż upewni się, że system wysłał zgłoszenie do jednostki straży pożarnej o zagrożeniu w obiekcie.

Naprawa systemów pożarowych

Co w przypadku, jeśli serwis ppoż ujawni, że systemy nie działają jak należy? Trzeba się z tego cieszyć, ponieważ daje to czas na usunięcie awarii i zwiększenie szansy, że w razie pożaru system sygnalizacji zadziała należycie. Naprawa urządzeń przeciwpożarowych jest możliwa tylko wtedy, jeśli ich producent dopuszcza taką opcję. W takich przypadkach wykorzystywane są tylko oryginalne i polecane do tego modelu. Zapatrujemy się w nie w autoryzowanych sieciach dostawców, co daje nam pewność, że korzystamy z godnych zaufania części zamiennych. Naprawa systemów pożarowych to jedna z tych usług, która nigdy nie powinna być odkładana na później, ponieważ to od niej zależy bezpieczeństwo ppoż.

Przeglądy systemów sygnalizacji pożaru

W jaki sposób dowiadujemy się, że system sygnalizacji pożaru nie działa jak należy? Nie będzie to możliwe, jeśli nie będą wykonywane cykliczne przeglądy systemów sygnalizacji pożaru. Ich częstotliwość wynika z przepisów prawa, pamiętajmy jednak, że dla bezpieczeństwa, warto je przeprowadzać przynajmniej jeden raz do roku. Konserwacja systemów ppoż polega na weryfikacji ich stanu technicznego, a jeśli jest to konieczne, na czyszczenie sprzętu, legalizowaniu lub wymianie części zamiennych. Serwis instalacji przeciwpożarowych posiada wieloletnie doświadczenie, dzięki któremu jest w stanie zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług i krótkie terminy realizacji.

Polecamy także systemy detekcji gazów

Nasza oferta jest bardzo szeroka i urozmaicona, a przez to odpowiadająca potrzebom niemal wszystkich klientów. Specjalizując się w ochronie przeciwpożarowej budynków, przygotujemy dla Państwa ofertę na najlepsze systemy bezpieczeństwa ppoz, uwzględniając wytyczne ministra spraw wewnętrznych.

Materiał zewnętrzny.