Rozmaitości

Czy warto kupić robot koszący?

InfoGdansk
25 sierpnia, 2022

Zadbany trawnik wymaga regularnego nawożenia, podlewania oraz koszenia. Z pomocą przychodzą w tym przypadku np. długo działające nawozy czy instalacje zraszające. Co jednak z koszeniem trawy? Okazuje się, że doskonałym rozwiązaniem mogą być nowoczesne roboty koszące. Jak działają i co warto na ich temat wiedzieć?

Jak działa robot koszący?

Robot koszący, a więc kosiarka automatyczna to nieduże urządzenie, które jest w stanie samodzielnie kosić trawnik. Nie wymaga bezpośredniej pomocy człowieka. Wystarczy na samym początku zainstalować stację dokująca i podłączyć ją do zasilania. Dodatkowo trzeba za pomocą przewodu indukcyjnego wyznaczyć granice obszaru do koszenia. 

Później można przystąpić do zaprogramowania harmonogramu prac. Robot sam zajmuje się trawnikiem, a wolny czas można spędzić w dowolny sposób. Elementami koszącymi mogą być w tym przypadku nóż tnący lub specjalna tarcza tnąca.

Jak wybrać odpowiedni robot koszący?

Wybór robotów koszących na rynku jest całkiem spory. Wiele ciekawych modeli można znaleźć np. w ofercie sklepu internetowego https://sklep.lasogrod.pl/.

Duże znaczenie ma tutaj na pewno wydajność kosiarki. Trzeba sprawdzić, jak duży teren jest ona w stanie skosić po pełnym naładowaniu. Ciekawą funkcją jest wykrywanie miejsc, w których trawa rośnie szybciej. Wówczas urządzenie odwiedza je częściej, aby zapewnić trawnikowi jednolitą wysokość. Niektóre modele są wyposażone dodatkowo w specjalne czujniki kolizji. Omijają dzięki temu pozostawione na trawie przedmioty różnego rodzaju. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki automatycznej? Są urządzenia z wbudowanym modułem GPS. Pozwala on na ustalenie lokalizacji sprzętu. Natomiast moduł GSM wysyła do użytkownika powiadomienia na temat aktualnego stanu pracy robota koszącego. To świetne rozwiązanie, gdy nie można kosiarki nieustannie nadzorować. Dość popularnym zabezpieczeniem urządzeń tego typu jest kod PIN. Trzeba go wpisać w celu wyłączenia lub zaprogramowania robota.