Pomniki

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

InfoGdansk
10 marca, 2016
Zdjęcie: Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

W sierpniu 1980 roku zdjęcia tej stoczniowej bramy obiegły media demokratycznych krajów. Rzeczywiście okolica stała się miejscem niezwykłym, brama rozdzielała strajkującą stocznię od niespokojnej przestrzeni Gdańska.

Mieszkańcy pamiętali krwawą pacyfikację z grudnia 1970 roku, sierpniowy strajk nie był więc, jak chcą niektórzy, beztroskim „leżeniem na styropianie”, było to odważne wystąpienie i żądanie demokratyzacji kraju.

Brama nr 2 przeszła do historii w sierpniu 1980 roku

Brama została przez gdańszczan spontanicznie przyozdobiona kwiatami, pojawił się też wizerunek Matki Bożej i portret papieża Jana Pawła II.

W tym miejscu Lech Wałęsa wyszedł z cienia anonimowości i stał się postacią rozpoznawalną na całym świecie. W dniu 31 VIII 1980 z bramy triumfalnie obwieścił o podpisaniu porozumień, które wedle powszechnych oczekiwań miały zmienić ówczesną rzeczywistość. Nie zmieniły, przynajmniej nie od razu, dopiero wyborcza roszada z 1989 roku umożliwiła rozpoczęcie reform polityczno-gospodarczych. Niemniej znaczenie  sierpniowych porozumień ogromne, a opisywana brama odegrała w tych wydarzeniach ważną rolę.

W nawierzchni obok bramy metalowa płytka z napisem Z tego miejsca ujęto ziemię pod Pomnik Poległych Stoczniowców, w tym miejscu został ciężko ranny stoczniowiec, zatem otoczenie bramy wpisuje się nie tylko w historię sierpnia, ale też we wcześniejsze o dekadę wydarzenia grudniowe.