Budynek wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku jako magazyn torped. O tym dawnym przeznaczeniu mówi napis „Torpedo Lagerhaus” zachowany na północnej fasadzie zabytku. Po tragicznym pożarze statku „Konopnicka” (1961 rok) w opisywanym budynku organizowano stoczniowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Obiekt przeszedł do historii w sierpniu 1980 roku, gdy wewnątrz toczyły się trudne negocjacje między strajkującymi robotnikami i delegacją rządową. Obecnie budynek Sali BHP służy funkcjom konferencyjnym, a prezentowane wewnątrz wystawy czynią z zabytku miejsce o wielkich walorach edukacyjnych.
O randze obiektu świadczą odwiedziny takich m.in. osób: Ronald Reagan, George H. Bush, Günter Grass, Michel Platini, Norman Davies czy Jean Michel Jarre.
Wystawa w budynku Sali BHP
Wielkim zainteresowaniem turystów cieszą się stoczniowe makiety, które pokazują dawny rozmach i znaczenie tego produkcyjnego ośrodka. Kilkanaście wybitnych fotografii opisuje trudności życia codziennego, stoczniowe protesty i dramaturgię starć ulicznych. Warto zwrócić uwagę na legendarne zdjęcie Chrisa Niedenthala, które w kilkupoziomowej symbolice pokazuje początek stanu wojennego.
W głównej sali również prezentacja eksponatów związanych z czasami opozycyjnych zmagań – to powielacze, maszyny drukarskie, milicyjny ekwipunek, petardy… Do niektórych turystów wracają sentymentalne wspomnienia, zwłaszcza na widok starych paczek papierosów. Wielki stół prezydialny odwołuje się do podpisanych tu porozumień sierpniowych, wspomniane wydarzenie przełomowo zapisało się w procesie polskich przemian politycznych.
W muzealnym sklepiku sporo produktów kojarzących się z epoką permanentnych „trudności zaopatrzeniowych”.
Budynek Sali BHP stanowi ważny etap tak zwanego Szlaku Stoczni Cesarskiej, który prowadzi przez obszary pamiętające jeszcze XIX stulecie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą tworzącą oprogramowanie BHP pl.vits.co.