Informacje

Botaniczna niespodzianka w Olivia Garden

InfoGdansk
26 stycznia, 2024
Zdjęcie: Kwitnący sagowiec w Olivia Garden - niespodzianka botaniczna sporego formatu. Zdjęcie - Olivia Centre.

Ciekawe wiadomości napłynęły z Olivia Centre. W działającym na terenie biznesowego kompleksu Olivia Garden zakwitł sagowiec, co mile zaskoczyło opiekunów ogrodu i potwierdziło wysoki poziom wykonywanej przez nich pracy.

Kwitnący Cycas – botaniczna niespodzianka w Olivia Garden

Zatem niespodzianka botaniczna sporego formatu, na którą w naturalnych polskich warunkach nie byłoby najmniejszych szans. W ogrodzie Olivia Garden zakwitł Cycas Circinalis  (inaczej sagowiec podwinięty) z gatunku Macrozamia mooroi. Na naszej szerokości geograficznej rośliny tego gatunku występowały 60 milionów lat temu!

-Sagowiec jest jednym z najstarszych żyjących gatunków roślin na Ziemi – mówi Tomasz Zabłocki, ekspert z firmy Platan, ogrodnik, inspektor nadzoru roślin tropikalnych. Jego skamieniałości pochodzą sprzed ponad 200 milionów lat. Często nazywany jest „żywą skamieniałością” ze względu na swoją długą historię ewolucyjną. Ostatni kwiat, jaki zakwitł w Polsce 10 lat temu potrzebował na to 150 lat. Ich długotrwały rozrost powoduje, że sagowce są w wielu kulturach na świecie symbolem długowieczności, wytrzymałości i siły, dlatego często sadzi się je w pobliżu świątyń i domów jako amulet niosący miejscu pomyślność.

 

Sagowiec w Olivia Garden.

Sagowce dominowały w okresie mezozoicznym, bardziej obrazowo opisując chronologię – w czasach dinozaurów, potem ich linie gatunkowe zaczęły się coraz bardziej różnicować.

Sagowce są zbiorczo określane dźwięcznym słowem „Cycas”, które pochodzi od greckiego „koikas” oznaczającego „rodzaj palmy”. Sagowce są do palm wizualnie podobne, ale różnią się od nich budową i pochodzeniem.
Najstarszy okaz sagowca rośnie w ogrodzie botanicznym w Pretorii, jego wiek jest szacowany na 6 tysięcy lat!

Olivia Garden – niezwykły ogród w centrum wielkiego biznesu

Powodów do wizyty w Olivia Garden jest oczywiście znacznie więcej. Wypełniona zielenią przestrzeń powstała w 2021 roku i natychmiast stała się chętnie odwiedzaną gdańską atrakcją turystyczną. W nietypowo zaaranżowanym rozległym wnętrzu rośnie około 4 tysięcy roślin z pięciu kontynentów. Zatem egzotyczna podróż przez zakamarki całego świata gwarantowana!

W tym największym egzotycznym ogrodzie północnej Polski występują takie między innymi unikaty: papaja, mango, kakaowce, palmy, bananowce, plumerie hawajskie, fikusy i oleandry.
W przestrzeni opisywanego ogrodu znajduje się ponad 80% gatunków roślin wymienionych w raporcie NASA, jako tych z największym wpływem na czystość chemiczną atmosfery.

Taka roślinność wymaga fachowej opieki, a korzystne warunki roślinnej wegetacji zapewniają zaawansowane systemy doświetlenia i nawadniania.

Zobacz też – Zarządzanie najmem w Gdańsku: Kompleksowy przewodnik po kluczowych strategiach i wyzwaniach

Z zielonej przestrzeni Olivia Garden chętnie korzystają pracownicy Olivia Centre, ze względu na dogodną infrastrukturę i gastronomiczną obsługę – ogród świetnie nadaje się do organizacji konferencji, szkoleń i spotkań biznesowych.

Wizytę w Olivia Garden warto połączyć z wjazdem na taras widokowy Olivia Star – z wysokości 130 metrów podziwiać można rozległą panoramę trójmiejskiej aglomeracji efektownie podkreśloną szeroko rozlaną Zatoką Gdańską.